Ogłoszenie o rozpoczęciu III rundy naboru do projektu Bon na Innowacje. II edycja
Ogłoszenie z dnia 12.12.2022 r.
o rozpoczęciu naboru Wniosków o udzielenie Grantu w ramach projektu pn.:
„BON NA INNOWACJE. INNOWACYJNOŚĆ=KONKURENCYJNOŚĆ. II EDYCJA. BONY NA INNOWACJE PROCESOWE I PRODUKTOWE DLA DOLNOŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORSTW”
Dolnośląscy Pracodawcy wraz z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki S.A., realizują Projekt „Bon na Innowacje 2. Innowacyjność=Konkurencyjność”, współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Oś priorytetowa 1 Przedsiębiorstwa i Innowacje, Działanie 1.2 Innowacyjne przedsiębiorstwa; Poddziałanie 1.2.1. Innowacyjne przedsiębiorstwa; Schemat 1.2.C.b; Usługi dla przedsiębiorstw – „Bon na innowacje”. W ramach projektu rozpoczyna się nabór Wniosków o udzielenie Grantu na pokrycie zakupu usług realizowanych przez jednostki naukowe na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Cel i przedmiot projektu:
Cel: wzmocnienie współpracy pomiędzy dolnośląskimi przedsiębiorstwami z sektora MŚP a sferą B+R, poprzez stworzenie warunków do transferu wyników badań, nowoczesnych technologii i innowacji pomiędzy tymi jednostkami, oraz warunków do tworzenia i rozpowszechniania kultury innowacji oraz przedsiębiorczości. Działania programowe to: dofinansowanie w postaci bonu na innowacje, przeznaczonego na audyt technologiczny (nieobligatoryjnie, 5% wartości bonu) i usługi badawczo-rozwojowe dotyczące wdrożenia bądź rozwoju produktu lub technologii. Projekt przewiduje również pomoc przedsiębiorcom w postaci konsultacji i doradztwa w zakresie np. wstępnej oceny możliwości dofinansowania projektu czy wpisanie projektów MŚP w inteligentne specjalizacje regionu.
Katalog grantobiorców:
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się Grant są przedsiębiorcy, którzy spełniają jednocześnie następujące warunki:
JEDEN GRANTOBIORCA MOŻE ZŁOŻYĆ TYLKO JEDEN WNIOSEK O GRANT. Grantobiorcą może być MŚP, które nie otrzymało wcześniej wsparcia w ramach tego samego Projektu (oświadczenie o braku podwójnego dofinansowania tego samego zakresu wsparcia).
Na co można otrzymać dofinansowanie:
Prace badawczo-rozwojowe – usługi obejmujące badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe zgodne z Rozporządzeniem Komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu m.in. opracowanie nowej lub udoskonalenie usługi lub wyrobu, wykonanie testów wdrożeniowych, wykonanie analiz przedwdrożeniowych, prowadzenie badań i analiz w zakresie optymalizacji produktu. Usługi muszą być realizowane w jednym z obszarów Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska określonych w dokumencie pn. „Dolnośląska Strategia Innowacji 2030”. Zdefiniowane zostały cztery specjalizacje główne/wiodące i trzy specjalizacje horyzontalne:
Dolnośląska Strategia Innowacji 2030 dostępna jest na stronie internetowej DIP: http://www.dip.dolnyslask.pl/o-programie/zapoznaj-sie-z-prawem-i-dokumentami.html Innowacja powinna być innowacją procesową lub produktową. Wykonawcą Usługi musi być jednostka naukowa w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 [GBER] i posiadająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kryteria wyboru projektów grantowych
Ocena formalna wniosku o grant
Celem oceny formalnej jest sprawdzenie spełnienia wymogów opisanych w Umowie i Regulaminie. Ocenę formalną dokonuje upoważniony przedstawiciel/przedstawiciele Grantodawcy. Ocena formalna trwa do 10 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o grant. Grantodawca dopuszcza możliwość dokonania przez Wnioskodawcę jednej poprawy formalnej w terminie do 5 dni roboczych na wezwanie Grantodawcy. Wniosek oceniony negatywnie pod względem formalnym nie przechodzi do oceny merytorycznej. Od oceny formalnej nie przysługuje Wnioskodawcy odwołanie.
Ocena merytoryczna:
Wśród kryteriów merytorycznych obligatoryjnych oceny są:
Ocenę merytoryczną przeprowadza dwóch niezależnych ekspertów. Ocena merytoryczna obligatoryjna ma charakter 0-1. Ocena merytoryczna trwa do 10 dni roboczych, liczonych od dnia zakończenia oceny formalnej. Spełnienie wszystkich kryteriów oceny merytorycznej obligatoryjnej jest warunkiem dopuszczenia do oceny merytorycznej fakultatywnej. W przypadku negatywnej oceny merytorycznej obligatoryjnej, Wnioskodawca jest informowany o tym fakcie za pośrednictwem poczty elektronicznej i od oceny merytorycznej obligatoryjnej nie przysługuje Wnioskodawcy odwołanie.
Kryteria fakultatywne (rankingujące):
Kryteria fakultatywne zostały opisane w Regulaminie przyznawania i rozliczania wsparcia w ramach projektu „BON NA INNOWACJE. INNOWACYJNOŚĆ=KONKURENCYJNOŚĆ. II EDYCJA. BONY NA INNOWACJE PROCESOWE I PRODUKTOWE DLA DOLNOŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORSTW” dostępne są na stronie www.innowacje.dp.org.pl oraz www.dpin.pl
PULA ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA KONKURS – DOFINANSOWANIE – WYNOSI: 586 055,65 ZŁ. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wysokość dofinansowania:
MAKSYMALNA WARTOŚĆ UDZIELONEGO GRANTU (DOFINANSOWANIE) TO 200 000,00 ZŁ Obejmować może wyłącznie koszt netto (bez podatku VAT). Koszt usługi powyżej kwoty dofinansowania oraz podatek VAT pokrywa Grantobiorca ze środków własnych. Grant może być udzielony na pokrycie do 85% wydatków kwalifikowalnych Usługi. Wkład własny: min. 15%
Lista wydatków grantobiorcy, które będą uznawane za kwalifikowalne:
Wydatki związane z zakupem Usługi audytu technologicznego, usługi badawczo-rozwojowej i/lub wdrożeniowej realizowanej w celu opracowania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług, która realizowana będzie przez Wykonawcę na rzecz Grantobiorcy, tj:
wsparcie w formule grantu (bonu) przekazywane grantobiorcy przez grantodawcę – dofinansowanie przeznaczone na usługi na rzecz MŚP:
– usługi badawczo-rozwojowe dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii, m.in.:
– audyt technologiczny – zdiagnozowanie potrzeb badawczych i technologicznych oraz pomoc w identyfikacji potrzeb wdrożeniowych, których realizacja nastąpi w ramach usługi badawczo –rozwojowej – do 5 % otrzymanego bonu.
UWAGA: Usługa badawcza musi być obligatoryjnym przedmiotem przekazanego bonu, a audyt technologiczny może wystąpić jedynie jako jeden z jego elementów.
Okres kwalifikowalności wydatków:
Wydatki w projekcie kwalifikowane to wydatki poniesione najwcześniej po wyborze projektu do dofinansowania i najpóźniej do dnia określonego w Umowie jako zakończenie usługi. Informacja o okresie realizacji umowy o powierzenie realizacji grantu: Umowa o powierzenie Grantu musi zostać podpisana przez Wnioskodawcę w terminie do 15 dni roboczych od dnia wysłania wiadomości pocztą elektroniczną z Biura Projektu na e-mail wskazany we Wniosku. Okres świadczenia Usługi nie może być dłuższy niż do dnia 31.05.2023 r. Końcowe rozliczenie Usługi odbywa się poprzez dostarczenie Wniosku o wypłatę wsparcia wraz z obowiązkowymi załącznikami. Termin dostarczenia Wniosku o wypłatę wsparcia wraz z załącznikami to 10 dni roboczych od czasu zakończenia realizacji usługi przez Wykonawcę. Grant to pomoc de minimis lub pomoc publiczna Wsparcie udzielone Grantobiorcy w formie grantu stanowi pomoc de minimis lub pomoc publiczną.
Termin składania wniosków:
05.01.2023 r. – 13.01.2023 r. do godz. 15.00 Nabór zostanie wstrzymany w momencie przekroczenia 200% alokacji przeznaczonej na konkurs. O wstrzymaniu naboru w wyniku przekroczenia alokacji Grantodawca poinformuje na swojej stronie internetowej. O zakończeniu naboru w wyniku wyczerpania alokacji Grantodawca poinformuje na swojej stronie internetowej.
Miejsce i sposób składania wniosku:
Wniosek w dwóch egzemplarzach wraz z dwoma kompletami załączników w wersji papierowej lub elektronicznej (wniosek i załączniki w osobnych plikach pdf) należy złożyć w placówce Grantodawcy – Biuro Projektu: Dolnośląscy Pracodawcy, ul. Rynek 6 (pokój nr 4 – parter), 58-300 Wałbrzych w godz. 9.00 – 15.00
lub na adres mailowy: biuro@dp.org.pl
Dokumenty przesłane elektronicznie powinny być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osoby uprawnione lub upoważnione do reprezentowania Wnioskodawcy (zgodnie z KRS lub CEiDG).
Wniosek złożony w wersji papierowej wraz z załącznikami powinien być dostarczony w zamkniętej kopercie lub w innym zamkniętym opakowaniu, który powinien zawierać następujące informacje:
DATĄ WPŁYWU WNIOSKU JEST DZIEŃ I GODZINA DOSTARCZENIA GO DO SIEDZIBY GRANTODAWCY. Szczegółowe zasady naboru oraz późniejszego wyboru wykonawców określa Regulamin przyznawania i rozliczania wsparcia w ramach projektu „BON NA INNOWACJE.INNOWACYJNOŚĆ =KONKURENCYJNOŚĆ. II EDYCJA. BONY NA INNOWACJE PROCESOWE I PRODUKTOWE DLA DOLNOŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORSTW” Lista wskaźników do wyboru przez Grantobiorcę, wraz z ich definicjami stanowi załącznik do Regulaminu przyznawania i rozliczania wsparcia w ramach projektu „BON NA INNOWACJE. INNOWACYJNOŚĆ=KONKURENCYJNOŚĆ. II EDYCJA. BONY NA INNOWACJE PROCESOWE I PRODUKTOWE DLA DOLNOŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORSTW”
Regulamin wraz z formularzami dokumentów aplikacyjnych dostępny jest na witrynach internetowych www.innowacje.dp.org.pl oraz www.dpin.pl
Biuro projektu:
Dolnośląscy Pracodawcy Rynek 6, 58-300 Wałbrzych
tel. kom.: +48 530 828 511
E-mail: biuro@dp.org.pl
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcejZapraszamy na bezpłatne webinarium Funduszu Regionu Wałbrzyskiego: Środki finansowe dla rozwoju Ekonomii Społecznej.
Do usłyszenia we wtorek 18 czerwca 2024 r. o godz. 12:00.
Udział w webinarium nie wymaga instalowania żadnych programów.
Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy mieć urządzenie wyposażone w kamerę i głośnik. Osoby łączące się przez telefon komórkowy w celu zapewnienia bezproblemowego przebiegu wydarzenia powinny wkleić link do pokoju przez przeglądarkę Google Chrome.
Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. z przyjemnością zaprasza na spotkanie pn. "Projekty dla rozwoju edukacji dorosłych!", poświęconą tematyce związanej z możliwościami uzyskania wsparcia finansowego, zarówno dla Przedsiębiorców jak i ich pracowników, ale i wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji, kwalifikacji i umiejętności.
Termin: 23.05.2024r. (czwartek), godz. 14:00
Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości w Legnicy plac Wolności 4, Sala konferencyjna w budynku C.
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie otwartej "Razem dla demokracji. Czy Unia Europejska wspiera młodych na rynku pracy?", która odbędzie się 3 czerwca 2024r. (poniedziałek) o godz. 9:30 w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu (ul. Prądzyńskiego 39A).
Debata będzie okazją do rozmowy z ekspertami na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Polsce oraz możliwościach ich wsparcia - Twój głos ma znaczenie!
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Pracy ,,With Eures to Europe!", które odbędą się 16 maja (czwartek) we Wrocławiu w godz. 10:00-15:00. Wstęp bezpłatny.
czytaj więcej