Witamy na naszym serwisie!

Fundusze unijne, dotacje z UE, środki unijne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Innowacyjność polskich przedsiębiorstw w danych GUS
2022-05-27 10:14

W opublikowanej przez GUS informacji pn.: „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce w latach 2018-2020” widoczne są pozytywne tendencje rozwoju i wprowadzania innowacyjności wśród polskich przedsiębiorstw.


W porównaniu do danych za lata 2017-2019, gdzie 21,7% przedsiębiorstw przemysłowych oraz 13,7% przedsiębiorstw usługowych było aktywnych innowacyjnie, czyli wprowadziło w badanym przez GUS okresie przynajmniej jedną innowację produktową lub procesów biznesowych lub realizowało w tym czasie przynajmniej jeden projekt innowacyjny, możemy zauważyć znaczy wzrost. W latach 2018-2020 udział przedsiębiorstw przemysłowych aktywnych innowacyjnie wzrósł aż o 15% i ostatecznie wyniósł 36,7%, natomiast w sektorze przedsiębiorstw usługowych procent ten wyniósł aż o 19,3% więcej niż w latach 2017-2019 i osiągnął 33%.

 

Biorąc pod uwagę jak istotne jest inwestowanie w innowacyjne rozwiązania przez polskie przedsiębiorstwa dane te napawają optymizmem. Należy jednak zauważyć, że w badaniach przeprowadzanych przez GUS nie są uwzględniane przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników, a duży odsetek najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw to podmioty zatrudniające 250 osób i więcej.

 

Źródło: Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2021, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2021

 

Widzimy zatem, że przedsiębiorstwa z sektora MŚP potrzebują większej aktywizacji w zakresie aktywności innowacyjnej i wprowadzania innowacyjnych procesów biznesowych w swoich firmach.

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które już inwestują i są aktywne w zakresie wprowadzania innowacji, prócz środków własnych w dużej mierze polegają także na środkach z Unii Europejskiej. Choć są one bardzo atrakcyjne, za względu na coraz większe zainteresowanie oraz ogólnokrajowy zasięg, mogą one być nieosiągalne dla części przedsiębiorców. Warto jednak zauważyć, że dostępne są również inne narzędzia, które zostały specjalnie zaprojektowane, by służyć we wprowadzaniu innowacji jak największej ilości przedsiębiorców, niezależnie od tego na jakim etapie tego procesu mogą się znajdować. Takim narzędziem są np. ulgi proinnowacyjne, o których pisaliśmy tutaj.

 

Z roku na roku pojawiają się kolejne możliwości wspierania innowacyjnego rozwoju, a wraz z nimi wzrasta zainteresowanie i aktywność polskich firm w zakresie innowacji. Czynniki te są niezbędne nie tylko dla potrzeb jednostkowych przedsiębiorstw, ale dla dalszego rozwoju i transformacji polskiej gospodarki.

 

Źródła:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/nauka-i-technika/dzialalnosc-innowacyjna-przedsiebiorstw-w-polsce-w-latach-2018-2020,14,8.html
https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/raport-o-stanie-sektora-malych-i-srednich-przedsiebiorstw-w-polsce-2021

innowacje.dp.org.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: