Podczas ostatniego Kongresu Rady Podatkowej organizowanego przez Konfederację Lewiatan poruszony został temat ulg podatkowych na działalność badawczo-rozwojową, jakie są obecnie dostępne dla przedsiębiorców. Po wprowadzeniu nowych ulg w styczniu 2022 r. między innymi na robotyzację czy prototypy, system ulg stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Innowacyjni przedsiębiorcy mogą także łączyć poszczególne dostępne ulgi by generować jak największe oszczędności, które mogą zostać następnie wykorzystane na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Mimo tego jak wiele ulg proinnowacyjnych jest aktualnie dostępnych dla przedsiębiorców wciąż bardzo niewiele z nich rzeczywiście je wykorzystuje. Według badania przeprowadzonego dla Ayming Polska w 2021 r. aż 48% firm prowadzących działalność B+R nie wiedziało o możliwości wykorzystania ulgi B+R.
„Duża część firm, jeśli myśli o dofinansowaniu projektów innowacyjnych, bierze pod uwagę konkursy dotacyjne. Wymagają one wysokiego stopnia innowacyjności oraz spełnienia wielu warunków szczegółowych. Dodatkowo szansa na sukces jest często znikoma. Tymczasem obowiązujące ulgi innowacyjne są dużo bardziej demokratyczne i dostępniejsze. Premiują nawet projekty, które wciąż trwają albo które zakończyły się porażką” – mówi Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, przewodnicząca Zespołu ds. Ulg Innowacyjnych w Radzie Podatkowej Konfederacji Lewiatan oraz dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska. Dzięki temu, że ulgi proinnowacyjne premiują projekty innowacyjne w skali przedsiębiorstwa, a nie całego kraju, są one o wiele bardziej dostępne i korzystne dla polskich przedsiębiorców.
Dzięki poszerzeniu katalogu dostępnych ulg proinnowacyjnych przedsiębiorcy mogą także korzystać z nich na rożnych etapach wdrażania innowacji.
„Celem Ministerstwa Finansów było domknięcie łańcucha zachęt fiskalnych, które będą do wykorzystania na różnych etapach działań B+R. Ulga na badania i rozwój dotyczy początkowego stadium prac i jest dedykowana projektom dotyczącym opracowania produktu czy usługi. Później mamy etap wdrożenia i w tym momencie przedsiębiorca może skorzystać z nowej ulgi na prototyp. Na końcu dochodzi do komercjalizacji i wówczas dostępna jest ulga IP Box” – wskazał zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Jakub Jankowski.
Czym są ulgi proinnowacyjne?
Ulgi proinnowacyjne to narzędzie zaprojektowane przez Ministerstwo Finansów mające na celu wsparcie innowacji w polskich przedsiębiorstwach, a co za tym idzie przyspieszenie procesu przebudowy polskiej gospodarki, tak by nowe technologie i innowacyjne rozwiązania stały się decydującym czynnikiem w tworzeniu wzrostu dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce.
Aktualnie oferowane ulgi proinnowacyjne to:
Dowiedz się więcej o ulgach proinnowacyjnych na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.
Źródła:
lewiatan.org/ulgi-proinnowacyjne-wymagaja-wiekszej-promocji/
www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/ulga-na-badania-i-rozwoj
www.podatki.gov.pl/polski-lad/pakiet-dla-biznesu-polski-lad/ulgi-na-innowacje-polski-lad/
www.podatki.gov.pl/polski-lad/pakiet-dla-biznesu-polski-lad/ulgi-na-innowacje-polski-lad/transformacja-innowacyjna-gospodarki-polski-lad/
innowacje.dp.org.pl
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcejZapraszamy na bezpłatne webinarium Funduszu Regionu Wałbrzyskiego: Środki finansowe dla rozwoju Ekonomii Społecznej.
Do usłyszenia we wtorek 18 czerwca 2024 r. o godz. 12:00.
Udział w webinarium nie wymaga instalowania żadnych programów.
Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy mieć urządzenie wyposażone w kamerę i głośnik. Osoby łączące się przez telefon komórkowy w celu zapewnienia bezproblemowego przebiegu wydarzenia powinny wkleić link do pokoju przez przeglądarkę Google Chrome.
Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. z przyjemnością zaprasza na spotkanie pn. "Projekty dla rozwoju edukacji dorosłych!", poświęconą tematyce związanej z możliwościami uzyskania wsparcia finansowego, zarówno dla Przedsiębiorców jak i ich pracowników, ale i wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji, kwalifikacji i umiejętności.
Termin: 23.05.2024r. (czwartek), godz. 14:00
Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości w Legnicy plac Wolności 4, Sala konferencyjna w budynku C.
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie otwartej "Razem dla demokracji. Czy Unia Europejska wspiera młodych na rynku pracy?", która odbędzie się 3 czerwca 2024r. (poniedziałek) o godz. 9:30 w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu (ul. Prądzyńskiego 39A).
Debata będzie okazją do rozmowy z ekspertami na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Polsce oraz możliwościach ich wsparcia - Twój głos ma znaczenie!
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Pracy ,,With Eures to Europe!", które odbędą się 16 maja (czwartek) we Wrocławiu w godz. 10:00-15:00. Wstęp bezpłatny.
czytaj więcej