Witamy na naszym serwisie!

Fundusze unijne, dotacje z UE, środki unijne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Ulgi proinnowacyjne potrzebują lepszej promocji
2022-05-24 10:08

Podczas ostatniego Kongresu Rady Podatkowej organizowanego przez Konfederację Lewiatan poruszony został temat ulg podatkowych na działalność badawczo-rozwojową, jakie są obecnie dostępne dla przedsiębiorców. Po wprowadzeniu nowych ulg w styczniu 2022 r. między innymi na robotyzację czy prototypy, system ulg stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Innowacyjni przedsiębiorcy mogą także łączyć poszczególne dostępne ulgi by generować jak największe oszczędności, które mogą zostać następnie wykorzystane na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.


Mimo tego jak wiele ulg proinnowacyjnych jest aktualnie dostępnych dla przedsiębiorców wciąż bardzo niewiele z nich rzeczywiście je wykorzystuje. Według badania przeprowadzonego dla Ayming Polska w 2021 r. aż 48% firm prowadzących działalność B+R nie wiedziało o możliwości wykorzystania ulgi B+R.

 

„Duża część firm, jeśli myśli o dofinansowaniu projektów innowacyjnych, bierze pod uwagę konkursy dotacyjne. Wymagają one wysokiego stopnia innowacyjności oraz spełnienia wielu warunków szczegółowych. Dodatkowo szansa na sukces jest często znikoma. Tymczasem obowiązujące ulgi innowacyjne są dużo bardziej demokratyczne i dostępniejsze. Premiują nawet projekty, które wciąż trwają albo które zakończyły się porażką” – mówi Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, przewodnicząca Zespołu ds. Ulg Innowacyjnych w Radzie Podatkowej Konfederacji Lewiatan oraz dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska. Dzięki temu, że ulgi proinnowacyjne premiują projekty innowacyjne w skali przedsiębiorstwa, a nie całego kraju, są one o wiele bardziej dostępne i korzystne dla polskich przedsiębiorców.

 

Dzięki poszerzeniu katalogu dostępnych ulg proinnowacyjnych przedsiębiorcy mogą także korzystać z nich na rożnych etapach wdrażania innowacji.

 

„Celem Ministerstwa Finansów było domknięcie łańcucha zachęt fiskalnych, które będą do wykorzystania na różnych etapach działań B+R. Ulga na badania i rozwój dotyczy początkowego stadium prac i jest dedykowana projektom dotyczącym opracowania produktu czy usługi. Później mamy etap wdrożenia i w tym momencie przedsiębiorca może skorzystać z nowej ulgi na prototyp. Na końcu dochodzi do komercjalizacji i wówczas dostępna jest ulga IP Box” – wskazał zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Jakub Jankowski.

 

Czym są ulgi proinnowacyjne?
Ulgi proinnowacyjne to narzędzie zaprojektowane przez Ministerstwo Finansów mające na celu wsparcie innowacji w polskich przedsiębiorstwach, a co za tym idzie przyspieszenie procesu przebudowy polskiej gospodarki, tak by nowe technologie i innowacyjne rozwiązania stały się decydującym czynnikiem w tworzeniu wzrostu dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce.

 

Aktualnie oferowane ulgi proinnowacyjne to:

  • ulga badawczo-rozwojowa (B+R), wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem,
  • ulga IP Box, czyli preferencyjne opodatkowanie dochodów z praw własności intelektualnej dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową (B+R),
  • ulga na prototyp, wspierająca tańsze wytworzenie prototypu oraz wyprodukowanie wynalazku,
  • ulga na robotyzację, ułatwiająca unowocześnienie parku maszynowego oraz zwiększenie zakresu i efektywności produkcji, oraz
  • ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.

 

Dowiedz się więcej o ulgach proinnowacyjnych na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.

Źródła:
lewiatan.org/ulgi-proinnowacyjne-wymagaja-wiekszej-promocji/
www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/ulga-na-badania-i-rozwoj
www.podatki.gov.pl/polski-lad/pakiet-dla-biznesu-polski-lad/ulgi-na-innowacje-polski-lad/
www.podatki.gov.pl/polski-lad/pakiet-dla-biznesu-polski-lad/ulgi-na-innowacje-polski-lad/transformacja-innowacyjna-gospodarki-polski-lad/
innowacje.dp.org.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: