120 milionów złotych przeznaczy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” na budowę hal przemysłowych, które powstaną w sześciu lokalizacjach zarządzanych przez strefę. To największa inwestycja własna spółki od początku jej istnienia.
Bliźniacze hale magazynowo - produkcyjne powstaną na Dolnym Śląsku: w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej i Ząbkowicach, na Opolszczyźnie: w Nysie i Brzegu oraz w Wielkopolskiej Wrześni. Gotowe obiekty przemysłowe przeznaczone głównie pod wynajem lub leasing zwiększą atrakcyjność inwestycyjną tych terenów strefowych.
- To oferta, która powinna szczególnie zainteresować małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż istnieje możliwość zagospodarowania jedynie części hali. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza początkowe koszty inwestycji i daje możliwość dostosowania obiektu do swoich potrzeb. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z preferencji w postaci ulgi w podatku dochodowym – mówi prezes wałbrzyskiej strefy Piotr Sosiński.
Powierzchnia hal wynosić będzie ok. 5 000 m kw., przy czym będzie istniała możliwość rozbudowy obiektu. Hala zostanie wyposażona z zaplecze biurowe i socjalne oraz infrastrukturę zewnętrzną: parkingi, place manewrowe oraz teren zielony. Koszt budowy każdego obiektu wyniesie ok. 20 mln złotych.
- To historyczny moment dla wałbrzyskiej strefy, która pierwszy raz przeznaczy tak duże środki na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty. Od początku funkcjonowania spółka na rozwój infrastruktury wydała blisko 280 milionów złotych. Program budowy hal, który zrealizujemy w ciągu najbliższych 3 lat, to niemal połowa tej kwoty – podkreśla Kamil Zieliński, wiceprezes WSSE.
- Od wielu lat samorządy postulowały zmianę strategii inwestycyjnej opierającej się gównie na sprzedaży terenów typu greenfield, na ofertę związaną z dzierżawą gotowych obiektów przemysłowych. Po kilku latach braku takich inwestycji pojawia się program, który jest na to odpowiedzią – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Ten fakt cieszy tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat samorządy aglomeracji wałbrzyskiej wydały kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowanie terenów inwestycyjnych – dodaje.
Fundusze pochodzące z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych pozwoliły na przygotowanie działek między innymi w Świebodzicach, Głuszycy, Żarowie, czy Jaworzynie Śląskiej.
- Kwestia uzbrojenia terenów inwestycyjnych była dla nas największym wyzwaniem, gdyż nie pozwalały na to możliwości finansowe gminy – wspomina Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej. – Dzięki środkom z ZIT’u udało się wyposażyć działki w media oraz wybudować dwie platformy dla przyszłych inwestorów. Jest mi również niezmiernie miło, że staliśmy się beneficjentem programu budowy hal wałbrzyskiej strefy – podkreśla.
Oprócz środków z ZIT’u, pochodzących z Regionalnych Programów Operacyjnych, samorządy mogą skorzystać z dodatkowego instrumentu wsparcia. W zeszłym tygodniu wałbrzyska strefa uruchomiła program preferencyjnych pożyczek na rozwój infrastruktury inwestycyjnej skierowany do Jednostek Samorządu Terytorialnego.
- Realia gospodarcze, jak i potrzeby samych przedsiębiorców zmieniają się. Cieszę się, że strefa wsłuchuje się w potrzeby inwestorów, czego dowodem jest program budowy hal oraz fundusz pożyczek dla samorządów – podsumowuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź.
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej