Kilkuletnia praca przygotowawcza zakończyła się sukcesem i zaowocowała zajęciem trzeciego miejsca w konkursie na najlepsze projekty rewitalizacyjne Aglomeracji Wałbrzyskiej i uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 1 600 000 złotych z UE.
Jedlina-Zdrój jest jedyną gminą w powiecie wałbrzyskim, która otrzymała dofinansowanie. Całkowita wartość projektu to prawie 1 900 000 zł. W ramach tego projektu przewiduje się rewitalizację Alei Niepodległości – wycinkę i ogławianie drzew, renowację alejek i terenów zielonych. Planowane jest również uporządkowanie terenów nieutwardzonych w otoczeniu uzdrowiska i zbudowanie dodatkowych miejsc postojowych. Wyremontowana ma być ścieżka łącząca ul. Piastowską z ul. Piękną (tzw. „Basenowa”) oraz pobocza ulicy Sienkiewicza. Całkowitemu przeobrażeniu ulegnie teren podwórek przy ulicy Piastowskiej 35-41. W ramach projektu odrestaurowany będzie kiosk przy ul. Sienkiewicza 1 oraz wyremontowane budynki po dawnej rozlewni wód przy ulicy Poznańskiej 8, a niepełnosprawni uzyskają dostęp do budynku Centrum Kultury.
Pierwsze prace nad przygotowaniem do rewitalizacji rozpoczęto już w roku 2014. Wtedy to została przeprowadzona inwentaryzacja architektoniczna w całym mieście. Efektem tego było opracowanie dokumentu pt. „Wskazówki dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu miasta Jedlina-Zdrój”.
W tym czasie odbywały się spotkania z mieszkańcami Jedliny-Zdroju, którym zostały zaprezentowane przykładowe rozwiązania architektoniczne, zarówno domów, ogrodzeń, ale również obiektów tzw. malej architektury pasujące do stylu miasta. Zaproponowane rozwiązania gmina sukcesywnie wprowadzała na obszarze miasta.
Kolejnym etapem porządkowania architektonicznego w Jedlinie-Zdroju było przygotowanie do rewitalizacji uzdrowiskowej części miasta. Po wielu debatach z radnymi i spotkaniach mieszkańców z urbanistami i architektami w sierpniu 2015r powstał dokument Pt. „Koncepcja zagospodarowania przestrzeni publicznej i niezagospodarowanych podwórek w uzdrowiskowej części miasta Jedlina-Zdrój”. Celem opracowania było przedstawienie wstępnych propozycji rozwiązań do dyskusji, modyfikacji i zaakceptowania również przez organ konserwatorski. Należy zaznaczyć, że teren ten w większości objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską.
Kolejnym krokiem przygotowania do rewitalizacji było opracowanie Programu Rewitalizacji Miasta Jedlina-Zdrój. Dokument ten, niezbędny do pozyskania środków zewnętrznych, konsultowany z mieszkańcami został przyjęty przez Radę Miasta w czerwcu 2016r. Rozpoczęły się prace projektowe. Już w grudniu 2016r. powstał gotowy projekt „Rewitalizacji przestrzeni publicznej centrum miasta Jedlina-Zdrój”. Tak więc gdy został ogłoszony przez Instytucję Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej nabór wniosków na konkurs w ramach działania 6.3 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów gmina była gotowa do złożenia wniosku.
Obecnie trwają przygotowania do przetargu na wyłonienie wykonawcy. Planowane zakończenie całości inwestycji to pierwsza połowa przyszłego roku.
“Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek procesu rewitalizacji części uzdrowiskowej, a w dalszej perspektywie obejmie on resztę naszego miasta” – mówi Burmistrz Leszek Orpel podczas narady z Zastępcą Burmistrza Romualdem Wysockim i Przewodniczącym Komisji Uzdrowiskowej Markiem Resiakiem.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcejZapraszamy na bezpłatne webinarium Funduszu Regionu Wałbrzyskiego: Środki finansowe dla rozwoju Ekonomii Społecznej.
Do usłyszenia we wtorek 18 czerwca 2024 r. o godz. 12:00.
Udział w webinarium nie wymaga instalowania żadnych programów.
Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy mieć urządzenie wyposażone w kamerę i głośnik. Osoby łączące się przez telefon komórkowy w celu zapewnienia bezproblemowego przebiegu wydarzenia powinny wkleić link do pokoju przez przeglądarkę Google Chrome.
Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. z przyjemnością zaprasza na spotkanie pn. "Projekty dla rozwoju edukacji dorosłych!", poświęconą tematyce związanej z możliwościami uzyskania wsparcia finansowego, zarówno dla Przedsiębiorców jak i ich pracowników, ale i wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji, kwalifikacji i umiejętności.
Termin: 23.05.2024r. (czwartek), godz. 14:00
Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości w Legnicy plac Wolności 4, Sala konferencyjna w budynku C.
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie otwartej "Razem dla demokracji. Czy Unia Europejska wspiera młodych na rynku pracy?", która odbędzie się 3 czerwca 2024r. (poniedziałek) o godz. 9:30 w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu (ul. Prądzyńskiego 39A).
Debata będzie okazją do rozmowy z ekspertami na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Polsce oraz możliwościach ich wsparcia - Twój głos ma znaczenie!
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Pracy ,,With Eures to Europe!", które odbędą się 16 maja (czwartek) we Wrocławiu w godz. 10:00-15:00. Wstęp bezpłatny.
czytaj więcej