Fundusze Unii Europejskiej mają za zadanie wspierać restrukturyzację i modernizację gospodarczą krajów należących do Unii Europejskiej. Z budżetu Unii Europejskiej Polska otrzyma na lata 2014-2020 82,5 mld euro. Natomiast województwo dolnośląskie będzie dysponowało w trym czasie funduszami unijnymi w wysokości 2 mld 300 mln euro. Programy regionalne podzielone zostały na dwufunduszowe.
Oznacza to, że finansowanie ich będzie odbywać się ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Dolny Śląsk pod względem wielkości wsparcia ze środków Unii Europejskiej zajmuje czwarte miejsce w skali krajowej, po województwach: śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Specjalistycznego wsparcia wymagają takie regiony, jak: Wałbrzych, Jelenia Góra i Kotlina Kłodzka. Dotacje skierowane są głównie pod adresem regionu wałbrzyskiego z powodu dużego bezrobocia, spowodowanego upadkiem przemysłu górniczego i ceramicznego. Zamknięcie i likwidacja wałbrzyskich kopalń było dramatem dla wielu ludzi z Wałbrzycha i okolic, którzy byli zatrudnieni w przemyśle węglowym. Wałbrzych będąc dawniej bogatym ośrodkiem przemysłu górniczego, nigdy już nie wrócił do swojej wysokiej rangi sprzed 15 lat. Miasto to w wyniku przeobrażeń strukturalnych najbardziej ucierpiało w Polsce. Celem władz regionu dolnośląskiego jest poprawienie jakości życia mieszkańców Dolnego Śląska, a przede wszystkim regionu wałbrzyskiego. Aglomeracja Wałbrzyska pozyskuje środki na budowę i remonty infrastruktury drogowej i kolejowej. Wielkość dotacji uzależniona jest od starannego przygotowania projektów przez beneficjentów. W pierwszej kolejności realizowane są projekty posiadające uniwersalny charakter. Celem Unii Europejskiej jest pomaganie w rozwiązywaniu problemów gospodarczych krajów, należących do Wspólnoty Europejskiej.
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej