Jak pozyskać fundusze z unii europejskiej, jaką strategię przyjąć podczas spowolnienia gospodarczego, jak dostosować się do rynku pracy oraz wykorzystać portale społecznościowe do promocji firmy i rekrutacji nowych pracowników – na te pytania próbowali odpowiedzieć specjaliści podczas spotkania z małymi i średnimi przedsiębiorcami. Konferencja „Dolnośląski rynek pracy – dziś i jutro” zorganizowana została przez Sudecki Związek Pracodawców oraz firmę doradczo – szkoleniową Human Partner. Do udziału w spotkaniu zaproszono ekonomistów, którzy analizują sytuację gospodarczą w regionie. Jak wynika z badań, wzrasta skłonność firm, żeby nieznacznie podwyższać wynagrodzenia, jednak w dobie kryzysu przedsiębiorstwa uciekają raczej od zatrudniania nowych pracowników. Pomiędzy zwolnieniami, a rekrutacją, wciąż istnieje jednak bilans dodatni.
- Nasze firmy zazwyczaj są bardzo elastyczne i potrafią się dostosować do zmiennej koniunktury. Przekształcają segment usług oraz profil działalności – tłumaczy Lech Pilawski, dyrektor Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. - Niepokoi jednak fakt, że nie są skłonne do zmian w zarządzaniu, innowacyjności oraz inwestowania. Jeżeli pozyskują środki to raczej na nowe maszyny, niż w kształcenie pracowników- dodaje specjalista. Spowolnienie gospodarcze jak się jednak okazuje może być okazją do inwestowania i rozbudowywania przedsiębiorstwa, a także podwyższania kwalifikacji swoich pracowników. Specjaliście nie zalecają podejmowania strategii stagnacyjnej i przeczekiwania przez firmy trudnego okresu, pomimo spadku popytu na produkty i usługi. - Chowanie się daje mizerne rezultaty. Taka instytucja powoli przestaje istnieć. Na rynku trzeba być aktywnym, pokazywać siebie, swoje wyroby i usługi. Warto imponować konsumentowi właśnie w tym trudnym okresie - zaleca Janusz Seńczuk, prezes Sudeckiego Związku Pracodawców. Firmy mają do dyspozycji gro środków z funduszy unijnych, które pomóc mogą przetrwać spowolnienie gospodarcze, a nawet rozwijać przedsiębiorstwo inwestując w nowoczesne technologie. Choć perspektywa finansowa Unii Europejskiej kończy się w 2013 roku, rozpocznie się również nowy okres dotacyjny, w którym szacuje się, że jeszcze więcej środków zostanie przeznaczonych na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
- Obecna sytuacja pokazuje, że te możliwości są wykorzystywane w zbyt małym stopniu oraz z niedostatecznie długą perspektywą. Jest więc pomysł, by cześć tych środków nie była przeznaczana na bezpośrednie zakupy, tylko żeby były to pieniądze zwrotne. „Łatwe fundusze” powodują pochopne decyzje, nie zawsze rozsądne – podkreśla Lech Pilawski. Podczas spotkania poruszono również kwestię biznesu społecznie odpowiedzialnego, który może być zarówno metodą na promocję firmy, jak i troską o lokalne społeczeństwo, środowisko, pracowników i kontrahentów. Mówiono również o wykorzystaniu nowoczesnych dobrodziejstw techniki, jak coraz modniejsze portale społecznościowe w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Konferencja, była częścią większego projektu finansowanego przez Unię Europejską „Wsparcie rozwoju wałbrzyskich firm z sektora MŚP”. Sgt. Pepper
źródło: 30minut.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej