Przez trzy dni w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie oprócz ojczystego języka polskiego, można było usłyszeć język czeski. To wszystko za sprawą integracyjnego spotkania, jakie odbyło się w ramach mikroprojektu „Polsko – Czeskie ABC” realizowanego z Programu operacyjnego Współpracy transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. W szkole podstawowej w Mokrzeszowie gościła grupa uczniów z Czech wraz z opiekunami.
Goście zakwaterowani zostali w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, a większość zajęć odbywała się na terenie Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Po przyjeździe, zakwaterowaniu i wspólnym obiedzie w schronisku polsko-czeska grupa udała się autobusem do szkoły w Mokrzeszowie, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie przybyłych gości oraz słodki poczęstunek, o który zadbała rada rodziców. Główną atrakcją tego dnia były zajęcia na w hali sportowej w Witoszowie Dolnym, gdzie pod okiem instruktorów dzieci z Polski i Czech mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Wspólne gry i zabawy z piłką pozwoliły na jeszcze lepsze poznanie się, a cała zabawa zakończona została wręczeniem pamiątkowych medali. Dzień później odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej. Z przyjemnością nasi uczniowie zaprezentowali swoim czeskim kolegom tę piękną szkolną tradycję wraz z ceremoniałem, który zawsze jej towarzyszy. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz gminy od których goście z Czech otrzymali pamiątkowe wiatraczki w barwach Gminy Świdnica. Grupa polsko-czeska wzięła również udział z zajęciach edukacyjnych – lekcji matematyki, informatyki i wychowania fizycznego. Po wspólnym obiedzie odbyły się warsztaty tańców ludowych,gdziepodfachowymokiem ekspertów Marii Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicza przyjaciele z Czech poznali najbardziej charakterystyczne vdla naszego kraju tańce, które zaprezentowalipodczas niedzielnej gali pożegnalnej. W czasie warsztatów językowych odkrywano podobieństwa i różnice między językiem polskim i językiem czeskim, a dzień zakończył się zabawą przy polskich piosenkach dla dzieci. Sobota była dniem atrakcji turystycznych. Uczniowie z Czech i Polski zwiedzili Świdnicką Katedrę, Kościół Pokoju oraz Zamek Grodno i Sztolnie w Walimiu. W niedzielę, która była ostatnim dniem polsko-czeskiego spotkania, dzieci z Czech obejrzały inscenizację teatralną bajki o Czerwonym Kapturku przygotowaną przez grupę uczniów z Mokrzeszowa pod kierunkiem Pani Eulalii Jennings, a także poznały polskie tradycje i zwyczaje w poszczególnych miesiącach roku kalendarzowego. Kulminacją tego dnia była degustacja potraw kuchni polskiej, podczas której czescy koledzy mogli spróbować tradycyjnych polskich potraw opatrzonych wizytówkami w ich ojczystym języku oraz polska i czeska inscenizacji bajki Juliana Tuwima pt. „Rzepka”.
źródło: 30minut
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej