Dwudziestu mieszkańców Wałbrzycha otrzymało dyplomy potwierdzające ich kwalifikacje w zawodzie „technolog robót wykończeniowych w budownictwie”. Bezrobotni zdobyli te umiejętności uczestnicząc w projekcie unijnym prowadzonym przez Stowarzyszenie Forum Aktywności Lokalnej. Gmina Wałbrzych przyjęła uczestników szkoleń na 6 miesięczny staż zawodowy, który zostanie sfinansowany ze środków unijnych oraz zobowiązała się zatrudnić czterech najlepszych fachowców. W ramach projektu „Krok w przyszłość z nowym zawodem” finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL, osoby bezrobotne skorzystały z 260 godzin szkoleń praktycznych i 40 godzin teoretycznych. Zdobyta w ten sposób wiedza oraz umiejętności pozwoliły im na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych.
- Uczestnicy nauczyli się kłaść podłogi, oraz montować podwieszane sufity. Zdobyli umiejętności szlifierskie, tynkarskie, szklarskie oraz malarskie. Moim zdaniem są przygotowani do podjęcia zatrudnienia w tym fachu – mówi Jerzy Karykowski, wiceprezes Ośrodka Szkolenia Technicznego w Wałbrzychu, gdzie odbywały się zajęcia. Po zajęciach teoretycznych i praktycznych w laboratorium, uczestnicy przystąpili do remontowania wybranych lokali gminnych. 180 godzin prac budowlanych i wykończeniowych poszerzyło dodatkowo ich umiejętności. Pozwoliło również, aby partner projektu - Gmina Wałbrzych, przekonała się, że ma do dyspozycji profesjonalną kadrę, wykwalifikowanych robotników.
- W opinii specjalistów, którzy odbierali wyremontowane mieszkania, prace zostały wykonane profesjonalnie. Wiele firm budowlanych z rejonu wałbrzyskiego cierpi na niedobór pracowników, a Gmina ma zamiar przeznaczać coraz większe środki na remonty oraz tworzenie nowych mieszkań komunalnych - podkreśla Roman Szełemej. Na spotkaniu w wałbrzyskim ratuszu 20 uczestników projektu otrzymało certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje w zawodzie „technolog robót wykończeniowych w budownictwie”. Podpisali również umowy stażowe, które pozwolą im podjąć zatrudnienie oraz otrzymywać wynagrodzenie przez 6 miesięcy.
- Nie mogłem znaleźć pracy nie tylko w Wałbrzychu, ale również w gminach ościennych, pomimo tego, że wcześniej posiadałem zawód zduna. Projekt pozwolił mi się przekwalifikować i mam nadzieję, że teraz będzie łatwiej - tłumaczy Jerzy Uziałko, uczestnik projektu. Gmina Wałbrzych zobowiązała się do zatrudnienia co najmniej 4 osób po zakończeniu stażu zawodowego. Nie oznacza to jednak, że pozostali uczestnicy nie mają szans na znalezieni pracy zarówno z spółkach miejskich, jak w prywatnych firmach
- Projekt ten prowadzimy również w partnerstwie z gminami Mieroszów i Boguszów Gorce już od czerwca tego roku uczestnicy odbywają staże zawodowe. W Mieroszowie lokale remontuje 10 osób, natomiast w Boguszowie - Gorcach 6, w tym aż 5 pań. Gminy zadowolone są z efektów dotychczas wykonanych prac - opowiada Joanna Czocher, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Aktywności Lokalnej, realizatorka projektu.
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej