Witamy na naszym serwisie!

Fundusze unijne, dotacje z UE, środki unijne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Projekt: Krok w przyszłość z nowym zawodem
2011-08-12 15:32

Dwudziestu mieszkańców Wałbrzycha otrzymało dyplomy potwierdzające ich kwalifikacje w zawodzie „technolog robót wykończeniowych w budownictwie”. Bezrobotni zdobyli te umiejętności uczestnicząc w projekcie unijnym prowadzonym przez Stowarzyszenie Forum Aktywności Lokalnej. Gmina Wałbrzych przyjęła uczestników szkoleń na 6 miesięczny staż zawodowy, który zostanie sfinansowany ze środków unijnych oraz zobowiązała się zatrudnić czterech najlepszych fachowców. W ramach projektu „Krok w przyszłość z nowym zawodem” finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL, osoby bezrobotne skorzystały z 260 godzin szkoleń praktycznych i 40 godzin teoretycznych. Zdobyta w ten sposób wiedza oraz umiejętności pozwoliły im na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych.


- Uczestnicy nauczyli się kłaść podłogi, oraz montować podwieszane sufity. Zdobyli umiejętności szlifierskie, tynkarskie, szklarskie oraz malarskie. Moim zdaniem są przygotowani do podjęcia zatrudnienia w tym fachu – mówi Jerzy Karykowski, wiceprezes Ośrodka Szkolenia Technicznego w Wałbrzychu, gdzie odbywały się zajęcia. Po zajęciach teoretycznych i praktycznych w laboratorium, uczestnicy przystąpili do remontowania wybranych lokali gminnych. 180 godzin prac budowlanych i wykończeniowych poszerzyło dodatkowo ich umiejętności. Pozwoliło również, aby partner projektu - Gmina Wałbrzych, przekonała się, że ma do dyspozycji profesjonalną kadrę, wykwalifikowanych robotników.

- W opinii specjalistów, którzy odbierali wyremontowane mieszkania, prace zostały wykonane profesjonalnie. Wiele firm budowlanych z rejonu wałbrzyskiego cierpi na niedobór pracowników, a Gmina ma zamiar przeznaczać coraz większe środki na remonty oraz tworzenie nowych mieszkań komunalnych - podkreśla Roman Szełemej. Na spotkaniu w wałbrzyskim ratuszu 20 uczestników projektu otrzymało certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje w zawodzie „technolog robót wykończeniowych w budownictwie”. Podpisali również umowy stażowe, które pozwolą im podjąć zatrudnienie oraz otrzymywać wynagrodzenie przez 6 miesięcy.

- Nie mogłem znaleźć pracy nie tylko w Wałbrzychu, ale również w gminach ościennych, pomimo tego, że wcześniej posiadałem zawód zduna. Projekt pozwolił mi się przekwalifikować i mam nadzieję, że teraz będzie łatwiej - tłumaczy Jerzy Uziałko, uczestnik projektu. Gmina Wałbrzych zobowiązała się do zatrudnienia co najmniej 4 osób po zakończeniu stażu zawodowego. Nie oznacza to jednak, że pozostali uczestnicy nie mają szans na znalezieni pracy zarówno z spółkach miejskich, jak w prywatnych firmach

- Projekt ten prowadzimy również w partnerstwie z gminami Mieroszów i Boguszów Gorce już od czerwca tego roku uczestnicy odbywają staże zawodowe. W Mieroszowie lokale remontuje 10 osób, natomiast w Boguszowie - Gorcach 6, w tym aż 5 pań. Gminy zadowolone są z efektów dotychczas wykonanych prac - opowiada Joanna Czocher, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Aktywności Lokalnej, realizatorka projektu.



Autor: Jacek Serdeczny - 30minut


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: