Bożenna Biskupska z dumą prezentuje główną klatkę schodową w pełnej krasie. Tych sal nikt nie oglądał przez długie lata - mówiła zachwycona Bożenna Biskupska z Fundacji In Situ, obecnego właściciela zabytkowego sanatorium Grunwald w Sokołowsku. Jej oczom ukazała się bowiem amfilada pomieszczeń, do których nie było dostępu z powodu setek ton gruzu, zalegającego na przepięknej, jak się okazało, posadzce na klatce schodowej. - Pierwszy raz możemy popatrzeć na te sale ekspozycyjne, cóż za przestrzeń - ekscytowała się Bożenna Biskupska. Zadowoleni byli nawet pracownicy,a wśród nich Stanisław Żabicki, dawny szef Straży Granicznej w Golińsku, a teraz społeczny opiekun zabytków. - To było niesamowite wrażenie, jak pierwszy raz otwieraliśmy te drzwi, jak one skrzypiały! - mówi społecznik. Odgruzowanie głównej klatki schodowej, to tylko jeden z etapów trwających w obiekcie prac.
- Jeszcze tego lata chcemy rozebrać kominy, które grożą zawaleniem i rozpocząć zakładanie stropów. Nasze marzenie, to przykrycie dachem przynajmniej części kompleksu - zapowiada Bożenna Biskupska. W tej chwili został już ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny, w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego czeka wniosek o dotację, a pieniądze przyznał już Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Fundacja pracuje również nad dokumentacją budowlaną, która będzie podstawą do rozpoczęcia starań o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Fundacja In Situ od początku zapowiadała, że odbudowany Grunwald będzie dostępny dla lokalnej społeczności. Z tych obietnic już się wywiązuje – tego lata w Sokołowsku zostały zorganizowane warsztaty artystyczne dla sporej gromady dzieci. Poprowadzili je uznani plastycy: Ewa Rosiek-Buszko i Jacek Bąkowski.
Źródło: szela / 30minut
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej