W dniu 17 grudnia br. odbyła się w siedzibie Ośrodka uroczystość zakończenia realizacji III etapu projektu „Od bierności do aktywności” - projekt systemowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, w której wzięli udział licznie zgromadzeni uczestnicy projektu, zaproszeni goście oraz Pracownicy MOPS.
Celem ogólnym Projektu, zaplanowanego do końca 2013 roku, jest przywrócenie do zatrudnienia lub do uzyskania zdolności do zatrudnienia z jednoczesną integracją ze społeczeństwem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w wieku aktywności zawodowej, bezrobotnych, poszukujących pracy, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.
Mijają właśnie trzy lata wspólnej pracy pracowników Ośrodka i uczestników projektu zmierzającej do osiągnięcia wytyczonego celu. Ośrodek otrzymał w tym okresie ponad 4,6 mln zł, które w całości wykorzystał, obejmując działaniami ponad 2500 osób (łącznie z otoczeniem klientów - członkami rodzin, sąsiadami, itp.).
Głównym narzędziem zastosowanym w projekcie były kontrakty socjalne zawarte przez pracowników socjalnych MOPS z uczestnikami tego przedsięwzięcia (średni koszt jednego kontraktu - 5 tys. zł, ilość zrealizowanych kontraktów od 2008 r. - 428).
Kontrakt obejmował działania z zakresu integracji społecznej (m.in. wsparcie psychologiczne) oraz zawodowej (kursy zawodowe).
Dużym zainteresowaniem cieszyły się też działania środowiskowe polegające na inicjowaniu różnorodnych przedsięwzięć integrujących małe społeczności, a w szczególności: upiększanie i porządkowanie swoich podwórek, organizowanie festynów, rajdów turystycznych, koncertów, akcje upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych.
Na pozytywny odbiór projektu miała wpływ wysoka jakość udzielanego wsparcia osiągnięta dzięki profesjonalnej, a jednocześnie empatycznej kadrze.
Trzeba wyróżnić Wykonawców: Fundację „Merkury” w Wałbrzychu, która przeprowadziła szkolenia pn. „Integracja społeczna”, Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Wałbrzychu (jednostka Dolnośląskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego Oddział I we Wrocławiu), który przeprowadził kursy zawodowe oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałbrzychu. Partnerowali nam, m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu, OSiR w Wałbrzychu, Straż Miejska, Policja - Komisariat II, RWS na Nowym Mieście i Podgórzu, MZUK, Gminny Zespół Szkół nr 2, Publiczne Szkoły Podstawowe nr 23, 15, 12, Gimnazjum nr 4 i 5 oraz wielu innych sprzymierzeńców.
Uczestnicy z pewnością wyniosą znaczące korzyści z udziału w Projekcie, będą gotowi do podjęcia zatrudnienia i w pełni zintegrowani ze społeczeństwem.
MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W WAŁBRZYCHU dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do pomyślnej realizacji III etapu projektu.
źródło: mops.walbrzych.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej