Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych rozpoczęła na Dolnym Śląsku realizacje programu pod nazwą Przejrzysty kapitał. Celem projektu jest zwiększenie przejrzystości procedur związanych z wdrażaniem i wykorzystywaniem funduszy unijnych w ramach Programu operacyjnego Kapitał Ludzki w naszym województwie. Projekt finansowany jest przez Fundację Batorego.
Chcielibyśmy szkolić i wprowadzić na obrady Komisji Oceny Projektów niezależnych obserwatorów. Jednak żeby ich przeszkolić, musimy mieć najpierw zezwolenie na ich obecność podczas prac Komisji Oceny Projektów. To jest nasz priorytet - mówi dyrektor Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Główny nacisk położony został w trakcie realizacji projektu na monitoring działań podejmowanych przez Urząd Marszałkowski i Dolnośląski Wojewódzki Urzędu Pracy. Te dwie instytucje odpowiadają bowiem na Dolnym Śląsku za rozdzielanie milionowych dotacji pochodzących z funduszy unijnych i to od ich sprawności oraz przejrzystości działań zależy w głównej mierze poziom i jakość wykorzystania środków unijnych w naszym województwie. Tylko w ubiegłym roku w odpowiedzi na ogłoszone przez Urząd Pracy konkursy kilkuset projektodawców złożyło ponad 4 tysiące wniosków o dofinansowanie projektów.
Wiemy, że bardzo dużo zmian jest w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy. W ubiegłym roku było tam bardzo dużo zamieszania, a zmiany mają usprawnić proces wdrażania funduszy unijnych- mówi prezes Fundacji Edukacji Przedszkolnej Tadeusz Szmigiel. Czy będzie lepiej będziemy się przekonywać dopiero po ogłoszeniu tegorocznych konkursów i wdrażaniu procedur, które instytucje rozdzielające środki unijne opracowały także w oparciu o nienajlepsze doświadczenia roku ubiegłego- dodaje Tadeusz Szmigiel.
Zmiany na lepsze widzą też przedstawiciele Podkomitetu Monitorującego POKL na Dolnym Śląsku. – Z pewnością udało się poprawić ocenę wniosków i wprowadzić do procesu oceny asesorów. Trochę poprawiono też przepływ informacji między DWUP i projektodawcami- mówi członek Podkomitetu Monitorującego Marcin Kowalski. Jak zapewniają przedstawiciele DWUP w tym roku o żadnych nieprawidłowościach nie będzie już mowy. – Wiele sugestii projektodawców zostało już wykorzystanych w pracy urzędu – deklaruje wicedyrektor DWUP w Wałbrzychu Katarzyna Kiek. Niemniej cały czas dochodzą do nas sygnały co należy jeszcze poprawić i usprawnić- dodaje Kiek. -Cieszymy się, że wnioski oceniają już niezależni asesorzy. Teraz trzeba położyć nacisk na ich edukację. Często bowiem te osoby nie mają wystarczającej wiedzy do oceny merytorycznej wniosków z bardzo wielu dziedzin- mówi Karolina Furmańska z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu. Przedstawiciele Federacji Organizacji Pozarządowych będą przez najbliższych kilkanaście miesięcy organizować cykliczne spotkania z projektodawcami aplikującymi o środki z Europejskiego Funduszu społecznego na Dolnym Śląsku, analizować problemy dotyczące wdrażania, realizacji i rozliczania projektów unijnych. Będą prowadzili monitoring list rankingowych i analizowali dokumentacje konkursowe. Zaplanowano także cykliczne spotkania z przedstawicielami instytucji które rozdzielają fundusze unijne. Wymiana informacji ma na celu jak najszybsze diagnozowanie problemów. Wsparcie dla działań Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wyrazili już przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Każdego rodzaju sugestie i uwagi, które płyną do nas zarówno z instytucji nadzorującej naszą pracę jak i od beneficjentów są istotne w naszej pracy i przydatne- deklaruje Katarzyna Kiek z DWUP. Będziemy razem z federacją wypracowywali takie stanowiska, takie procedury, aby jak najbardziej usprawnić wdrażanie POKL na Dolnym Śląsku nie zapominając przy tym, że działamy w oparciu o przepisy i procedury nas obowiązujące- dodaje. Na Dolnym Śląsku w latach 2007-2013 na projekty unijne wydanych ma zostać 2 miliardy złotych. Tegoroczne konkursy zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia.
Arkadiusz Czocher / 30minut
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcejZapraszamy na bezpłatne webinarium Funduszu Regionu Wałbrzyskiego: Środki finansowe dla rozwoju Ekonomii Społecznej.
Do usłyszenia we wtorek 18 czerwca 2024 r. o godz. 12:00.
Udział w webinarium nie wymaga instalowania żadnych programów.
Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy mieć urządzenie wyposażone w kamerę i głośnik. Osoby łączące się przez telefon komórkowy w celu zapewnienia bezproblemowego przebiegu wydarzenia powinny wkleić link do pokoju przez przeglądarkę Google Chrome.
Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. z przyjemnością zaprasza na spotkanie pn. "Projekty dla rozwoju edukacji dorosłych!", poświęconą tematyce związanej z możliwościami uzyskania wsparcia finansowego, zarówno dla Przedsiębiorców jak i ich pracowników, ale i wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji, kwalifikacji i umiejętności.
Termin: 23.05.2024r. (czwartek), godz. 14:00
Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości w Legnicy plac Wolności 4, Sala konferencyjna w budynku C.
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie otwartej "Razem dla demokracji. Czy Unia Europejska wspiera młodych na rynku pracy?", która odbędzie się 3 czerwca 2024r. (poniedziałek) o godz. 9:30 w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu (ul. Prądzyńskiego 39A).
Debata będzie okazją do rozmowy z ekspertami na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Polsce oraz możliwościach ich wsparcia - Twój głos ma znaczenie!
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Pracy ,,With Eures to Europe!", które odbędą się 16 maja (czwartek) we Wrocławiu w godz. 10:00-15:00. Wstęp bezpłatny.
czytaj więcej