Plac Jana Pawła II - reprezentacyjne miejsce sąsiadujące ze świdnicką katedrą doczeka się przebudowy. Prace budowlane będą kosztowały 1,99 mln zł, a ich spora część - prawie trzy czwarte - ma zostać dofinansowana z funduszy europejskich.
Centralny punkt wyłożony kostką i płytami granitowymi, podświetlone schody z cytatami z pielgrzymek Papieża Polaka, tereny zielone, stylizowane ławeczki, przyjazny dla osób niepełnosprawnych - taki po przebudowie ma być pl. Jana Pawła II.
– Plac Jana Pawła II to centralne miejsce tuż przy świdnickiej katedrze. Chcemy, by zyskało nowy blask i było miejscem do spotkań, rozmyślań, ale i do odpoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Zadanie to wpisuje się w projekt rewitalizacji miasta, więc możemy liczyć na wsparcie funduszy unijnych. Nowy projekt osobiście bardzo mi się podoba, jestem przekonany, że zyska sympatię również mieszkańców i turystów. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa gdyby nie dobra współpraca wielu osób, w tym architektów – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
– To ważny dla nas projekt, bo specjalny. Zarówno w sensie tworzenia przestrzeni nie tylko miejskiej, ale przestrzeni związanej z rzeczywistością duchową, niewidzialną – przestrzenią otwierającą się na sacrum – jak i istniejącą dominantą miejsca – świdnicką katedrą. Papież Jan Paweł II był człowiekiem skromnym i nie chciał, aby nawet plac nazwany jego imieniem był tylko placem z pomnikiem. Wolał, by plac nie zatrzymywał na sobie uwagi, a kierował ku i do rzeczy większych. Taki zamysł nam towarzyszył – mówi architekt Elżbieta Linard, właścicielka świdnickiej pracowni „Joram”, która wraz z Maciejem Quasnerem zaprojektowała od nowa plac Jana Pawła II.
Znana jest już firma, która projekt architektów wcieli w życie. W drodze przetargu realizacją robót zajmie się świdnicka firma „Steinbudex”. Przedsiębiorstwo zrealizowało już m.in. przebudowę placu Piastowskiego w Jeleniej Górze oraz rynku w Bolesławcu i Żarach. Prace ruszą jeszcze w lipcu, a zakończą się w połowie listopada.
Przestrzeń placu Jana Pawła II
Zgodnie z pomysłem architektów zaprojektowano ją jako wolną, bez dekoracji, zbędnych ornamentów. Dominującym obiektem będzie pomnik Jana Pawła II, który ufundują mieszkańcy miasta. Aktualnie tworzony jest komitet, który zajmie się zbiórką funduszy i realizacją budowy pomnika. Pieniądze na ten cel nie będą pochodziły z budżetu miasta.
Był konkurs, jest projekt
Przed trzema laty miasto ogłosiło otwarty konkurs architektoniczny na pomysł zagospodarowania pl. Jana Pawła II. Pewne elementy ze zwycięskich prac zostały zaproponowane przez miasto do zrealizowania profesjonalnej pracowni projektowej. I tak w nowym projekcie znalazł się tzw. szlak pielgrzymkowy. Utworzą go stopnie schodów, na których wyryte zostaną daty i hasła z pielgrzymek Jana Pawła II. W projekcie – przygotowanym pod kierownictwem architekt Elżbiety Linard – element ten zyskał nowy, bardziej nowoczesny wymiar.
Pl. Jana Pawła II będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Na nowym placu nie zabraknie płaszczyzn zieleni, które będą wznosiły się wraz ze szlakiem. Oświetlenie palcu stanowić będzie światło rozproszone lamp ulicznych oraz światło naprowadzające na miejsce pomnika – punktowe jak i światło podświetlające stopnie z cytatami. Nowy plac wyłożony będzie wachlarzowo kostką granitową oraz promieniście płytami granitowymi, staną na nim również stylizowane ławki, uliczne kosze i stojaki na rowery.
Źrodło: um.swidnica.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej