Witamy na naszym serwisie!

Fundusze unijne, dotacje z UE, środki unijne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Wyszkolą profesjonalnych terapeutów uzależnień
2009-03-02 15:53

W powiecie wałbrzyskim rozpoczęła się realizacja nowatorskiego projektu finansowanego z funduszy unijnych. Jego celem jest wykształcenie profesjonalnych terapeutów uzależnień. W projekcie mogą wziąć jednak udział tylko osoby, które same w przeszłości miały problem z alkoholem.
- Dla naszej organizacji ten projekt to zupełnie nowe wyzwanie, dlatego zdecydowaliśmy się na dobranie do projektu partnera, który ma doświadczenie ze szkoleniami i pracą z osobami uzależnionymi – mówi Arkadiusz Czocher, prezes Stowarzyszenia Forum Wałbrzyskie.


W województwie dolnośląskim jest ok. 60 tys. osób uzależnionych od alkoholu. Wśród poddających się terapii ponad 70 proc. straciło pracę z powodu alkoholizmu. Fakt ten sprzyja nawrotom choroby alkoholowej. Ponad 60 proc. tych, którzy przeszli terapię uzależnień, w ciągu 2 lat powraca do nałogu. Celem wdrażanego programu jest wyposażenie osób uzależnionych od alkoholu, które ukończyły terapię odwykową w nowe, potrzebne na rynku pracy kwalifikacje zawodowe. Projekt zakłada ukończenie przez nich szkolenia pod nazwą studium umiejętności psychologicznych.
- Uczestnicy projektu poznają samych siebie: swoje słabe i mocne strony oraz jak są odbierani i jak się porozumiewają z innymi ludźmi. Kolejne spotkania to nauka jak pomagać w kontakcie indywidualnym, jak rozmawiać, jak słuchać, jak być empatycznym – mówi Jacek Kacprzak, dyrektor Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze.
Rynek pracy marginalizuje osoby z tzw. przeszłością alkoholową. Dla wielu nowe umiejętności są szansą na stałe miejsce pracy, pozwalające na wykorzystanie w praktyce zdobytych, życiowych doświadczeń.
- Jest to moment, w którym stajemy twarzą w twarz z osoba uzależnioną. Ona oczekuje od nas pomocy, a my albo sprostamy temu zdaniu, albo polegniemy. Jeżeli ten pierwszy krok przejdziemy, to myślę, że każdy kolejny będzie dobrze ugruntowany – dodaje jeden z uczestników projektu.
Trzeźwi alkoholicy, po odpowiednim przeszkoleniu, mogą podejmować pracę w sferze terapii i profilaktyki antyalkoholowej, np. w oddziałach i przychodniach odwykowych, ośrodkach pomocy społecznej, gminnych punktach konsultacyjnych czy gminnych komisjach rozwiązywania problemów alkoholowych. Spośród osób kończących terapię uzależnień około 40 proc. deklaruje chęć pomagania innym uzależnionym.

 

(JS) / 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: