Prawie 240 milionów złotych miało trafić do przedsiębiorców, którzy prowadzą innowacyjne inwestycje. Ta pula pieniędzy została podzielona między 177 firm – uczestników dwóch konkursów o dotacje przeprowadzonych przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą. Już wiadomo, że – dzięki decyzji zarządu województwa – więcej firm dostanie wsparcie inwestycyjne.
Pierwszy raz wnioski o dotacje do inwestycji inwestycyjnych przedsiębiorcy składali w grudniu 2008 roku. Na liście pozytywnie ocenionych projektów znalazło się wówczas 180 inwestycji, sto sześć najlepszych z nich dostało dofinansowanie. W kolejnym naborze pozytywne oceny uzyskały 133 złożone w czerwcu wnioski, siedemdziesiąt jeden z najwyższą punktacją zostało zatwierdzonych do dotowania.
- Lista pozytywnie ocenionych projektów układana jest w kolejności wynikającej z liczby zdobytych punktów – wyjaśnia mechanizm dzielenia pieniędzy Barbara Kaśnikowska – dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. – Środki przeznaczone do podziału są określone wcześniej, informacja o nich znajduje się m.in. w ogłoszeniu o naborze wniosków. W pierwszym konkursie było to 26 737 967, w drugim 25 882 352 euro. Później te pieniądze, przeliczone na złotówki, dzielone są między firmy znajdujące się na liście, licząc od pierwszej, tej z najlepszym wynikiem. Zawsze więc jest grupa pozytywnie ocenionych projektów, dla których środków już brakło. Trafiają one na listę rezerwową. Jeśli jakikolwiek projekt z „czołówki” odpadnie, pierwsza z listy rezerwowej firma zostaje zaproszona do podpisania z DIP umowy. To jednak oznacza, że jakiś wcześniej zatwierdzony projekt nie jest z różnych powodów realizowany. Dlatego wiadomość, że tym razem kolejne firmy z list rezerwowych dostaną dotacje dzięki rozdysponowaniu przez zarząd województwa dodatkowych pieniędzy dla przedsiębiorstw, jest dobrą wieścią i dla samych inwestorów, i dla całej gospodarki regionu – cieszy się dyr. Kaśnikowska. Zarząd województwa podjął uchwałę, że 10 milionów euro w RPO WD (Regionalnym Programie Operacyjnym) zostanie przesunięte na dotacje inwestycyjne sektora małych i średnich firm (wcześniej te pieniądze były planowane do wydania na infrastrukturę wspierającą innowacyjność i przedsiębiorczość, czyli mogłyby się o nie ubiegać np. uczelnie, instytucje otoczenia biznesu czy jednostki samorządu terytorialnego). DIP wysłała już do przedsiębiorców, którzy dostali minimum 17 punktów za projekt, pytanie czy zechcą skorzystać z dotacji, o którą wnioskowali w grudniu. Wkrótce podobne pisma otrzymają przedsiębiorcy, którzy składali wnioski o dofinansowanie w czerwcu. - Dodatkowe pieniądze dla przedsiębiorców to kolejny sposób wspierania gospodarki regionu w czasie kryzysu – zwraca uwagę dyrektorka DIP. – Warto przypomnieć, że wcześniej zarząd województwa wprowadził też zmiany w harmonogramie realizacji RPO, dając pierwszeństwo konkursom o dotacje inwestycyjne, czego efektem było właśnie zorganizowanie 2-ej edycji konkursu na inwestycje innowacyjne.
www.regionalnatv.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej