Według ustawy o dotyczącej finansowego wspierania inwestycji park technologiczny to zespół wyodrębnionych nieruchomości w raz z infrastruktura techniczną, utworzony w celu przepływu wiedzy i technologi pomiędzy jednostkami naukowymi , a przedsiębiorcami, na którym oferowane są przedsiębiorcom wykorzystującym nowoczesne technologie, usługi w zakresie doradztwa w tworzeniu i rozwoju przedsiębiorstw, transferu technologii, oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne, a także stwarzający tym przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej przez korzystanie z nieruchomości
i infrastruktury technicznej na zasadach umownych.
Inaczej mówiąc parki technologiczne to swoistego rodzaju klastry czyli mniejsze obiekty powiązane przestrzennie i systemowo w jeden większy. Celem dla parków technologicznych jest stworzenie korzystnych warunków innowacyjnym firmom dzięki, którym mają one możliwość szybszego rozwoju, bardzo ważne jest to, że dzięki budowie takiego parku na terenie danego miasta pozwala na stworzenie dużej ilości miejsc pracy dla różnych klas robotniczych.
Dla przedsiębiorców, którzy chcą założyć własną działalność gospodarczą parki technologiczne oferują szeroką i bardzo atrakcyjną ofertę m. in wybrane parki oferują ulgi od podatków lokalnych czy pośrednictwo kredytowe. Inne usługi oferowane przez Parki technologiczne to tzw. wsparcie „ miękkie” czyli wszelkiego rodzaju szkolenia, podstawowe i specjalistyczne doradztwo finansowe, doradztwo prawne i marketingowe. Wszystkie mają na celu wpieranie nowo powstałych przedsiębiorstw i pomoc w urynkowieniu ich produktów. Wartość, każdej firmy na terenie parku jest podnoszona także poprzez wysokiej jakości usługi oraz obiekty i terytorium o wysokim standardzie.
Bardzo istotne dla rozwoju wszystkich przedsiębiorstw jest to, że parki technologiczne są pewnego rodzaju transferami wiedzy i technologii. Większość parków w Polsce ma powiązania
z instytucjami naukowo – badawczymi, dzięki czemu mogą razem tworzyć różnego typu projekty także te do funduszy europejskich.
Obecnie na terenie całej Polski funkcjonują parki technologiczne ("Benchmarking parków technologicznych w Polsce. Wyniki badania"):
Pomorski Park Naukowo – Technologiczny
Gdański Park naukowo – Technologiczny
Elbląski Park Naukowo – Technologiczny
Olsztyński Park Naukowo – Technologiczny
Park Naukowo – Technologiczny Polska – Wschód w Suwałkach
Nickel Technology Park Poznań
Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Toruński Park Technologiczny
Płocki Park Technologiczny
Warszawski Park Naukowo – Technologiczny TECHNOPORT
Regionalny Park Przemysłowo – Technologiczny w Polkowicach
KGHM Letia Legnicki Park Technologiczny S.A.
LG Park Technologiczny
Wrocławski Park Technologiczny
Dolnośląski Park Technologiczny
Opolski Park Naukowo – Technologiczny
Łódzki Regionalny Park Naukowo- Technologiczny
Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo – Technologiczny
Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Województwie Świętokrzyskim
Lubelski Park Naukowo – Technologiczny
Park Naukowo – Technologiczny Technopark Gliwice
Sosnowiecki Park Naukowo – Technologiczny
Park Przemysłowo – Technologiczny Zagłębie
Park Przemysłowy i Usługowy w Bielsku – Białej
Krakowski Park Technologiczny
Tarnowski Park Naukowo – Technologiczny
Park Przemysłowo – Technologiczny Red - Park
LOTOS Park Technologiczny
Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny
Parki Technologiczne tworzą nowe rozwiązania dla gospodarki oraz aktywują do działania społeczność regionów w, których powstają. Dzięki parkom znacznie wzrasta przedsiębiorczość, także w regionach, które dotychczas były mało aktywne gospodarczo.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcejZapraszamy na bezpłatne webinarium Funduszu Regionu Wałbrzyskiego: Środki finansowe dla rozwoju Ekonomii Społecznej.
Do usłyszenia we wtorek 18 czerwca 2024 r. o godz. 12:00.
Udział w webinarium nie wymaga instalowania żadnych programów.
Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy mieć urządzenie wyposażone w kamerę i głośnik. Osoby łączące się przez telefon komórkowy w celu zapewnienia bezproblemowego przebiegu wydarzenia powinny wkleić link do pokoju przez przeglądarkę Google Chrome.
Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. z przyjemnością zaprasza na spotkanie pn. "Projekty dla rozwoju edukacji dorosłych!", poświęconą tematyce związanej z możliwościami uzyskania wsparcia finansowego, zarówno dla Przedsiębiorców jak i ich pracowników, ale i wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji, kwalifikacji i umiejętności.
Termin: 23.05.2024r. (czwartek), godz. 14:00
Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości w Legnicy plac Wolności 4, Sala konferencyjna w budynku C.
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie otwartej "Razem dla demokracji. Czy Unia Europejska wspiera młodych na rynku pracy?", która odbędzie się 3 czerwca 2024r. (poniedziałek) o godz. 9:30 w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu (ul. Prądzyńskiego 39A).
Debata będzie okazją do rozmowy z ekspertami na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Polsce oraz możliwościach ich wsparcia - Twój głos ma znaczenie!
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Pracy ,,With Eures to Europe!", które odbędą się 16 maja (czwartek) we Wrocławiu w godz. 10:00-15:00. Wstęp bezpłatny.
czytaj więcej