Według ustawy o dotyczącej finansowego wspierania inwestycji park technologiczny to zespół wyodrębnionych nieruchomości w raz z infrastruktura techniczną, utworzony w celu przepływu wiedzy i technologi pomiędzy jednostkami naukowymi , a przedsiębiorcami, na którym oferowane są przedsiębiorcom wykorzystującym nowoczesne technologie, usługi w zakresie doradztwa w tworzeniu i rozwoju przedsiębiorstw, transferu technologii, oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne, a także stwarzający tym przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej przez korzystanie z nieruchomości
i infrastruktury technicznej na zasadach umownych.
Inaczej mówiąc parki technologiczne to swoistego rodzaju klastry czyli mniejsze obiekty powiązane przestrzennie i systemowo w jeden większy. Celem dla parków technologicznych jest stworzenie korzystnych warunków innowacyjnym firmom dzięki, którym mają one możliwość szybszego rozwoju, bardzo ważne jest to, że dzięki budowie takiego parku na terenie danego miasta pozwala na stworzenie dużej ilości miejsc pracy dla różnych klas robotniczych.
Dla przedsiębiorców, którzy chcą założyć własną działalność gospodarczą parki technologiczne oferują szeroką i bardzo atrakcyjną ofertę m. in wybrane parki oferują ulgi od podatków lokalnych czy pośrednictwo kredytowe. Inne usługi oferowane przez Parki technologiczne to tzw. wsparcie „ miękkie” czyli wszelkiego rodzaju szkolenia, podstawowe i specjalistyczne doradztwo finansowe, doradztwo prawne i marketingowe. Wszystkie mają na celu wpieranie nowo powstałych przedsiębiorstw i pomoc w urynkowieniu ich produktów. Wartość, każdej firmy na terenie parku jest podnoszona także poprzez wysokiej jakości usługi oraz obiekty i terytorium o wysokim standardzie.
Bardzo istotne dla rozwoju wszystkich przedsiębiorstw jest to, że parki technologiczne są pewnego rodzaju transferami wiedzy i technologii. Większość parków w Polsce ma powiązania
z instytucjami naukowo – badawczymi, dzięki czemu mogą razem tworzyć różnego typu projekty także te do funduszy europejskich.
Obecnie na terenie całej Polski funkcjonują parki technologiczne ("Benchmarking parków technologicznych w Polsce. Wyniki badania"):
Pomorski Park Naukowo – Technologiczny
Gdański Park naukowo – Technologiczny
Elbląski Park Naukowo – Technologiczny
Olsztyński Park Naukowo – Technologiczny
Park Naukowo – Technologiczny Polska – Wschód w Suwałkach
Nickel Technology Park Poznań
Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Toruński Park Technologiczny
Płocki Park Technologiczny
Warszawski Park Naukowo – Technologiczny TECHNOPORT
Regionalny Park Przemysłowo – Technologiczny w Polkowicach
KGHM Letia Legnicki Park Technologiczny S.A.
LG Park Technologiczny
Wrocławski Park Technologiczny
Dolnośląski Park Technologiczny
Opolski Park Naukowo – Technologiczny
Łódzki Regionalny Park Naukowo- Technologiczny
Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo – Technologiczny
Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Województwie Świętokrzyskim
Lubelski Park Naukowo – Technologiczny
Park Naukowo – Technologiczny Technopark Gliwice
Sosnowiecki Park Naukowo – Technologiczny
Park Przemysłowo – Technologiczny Zagłębie
Park Przemysłowy i Usługowy w Bielsku – Białej
Krakowski Park Technologiczny
Tarnowski Park Naukowo – Technologiczny
Park Przemysłowo – Technologiczny Red - Park
LOTOS Park Technologiczny
Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny
Parki Technologiczne tworzą nowe rozwiązania dla gospodarki oraz aktywują do działania społeczność regionów w, których powstają. Dzięki parkom znacznie wzrasta przedsiębiorczość, także w regionach, które dotychczas były mało aktywne gospodarczo.
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej