W ramach programu Erasmus Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa odwiedziła delegacja Uniwersytetu Getyndzkiego, jednego z najbardziej elitarnych ośrodków akademickich naszych zachodnich sąsiadów. Niezbitym dowodem na jego wysoką rangę nie tylko w skali Niemiec, ale i Europy, jest fakt, że wydał on aż 42 laureatów Nagrody Nobla. 25 tysięcy studentów, przybyłych z różnych części świata, świadczy, że od wielu lat cieszy się ona niesłabnącą popularnością. Dzięki obecności dr Jolanty Słowik żacy naszej wałbrzyskiej uczelni mogli poczuć się choć trochę jak na zajęciach w Getyndze. Wieloletni pracownik tamtejszego uniwersytetu wygłosił wykład pt. ,,Ochrona krajobrazu w Europie na przykładzie Niemiec''.
W przystępnych słowach prowadząca poruszyła ważne kwestie związane z troską o nasze środowisko naturalne. Liczne argumenty i podkreślenie wagi odpowiedniego podejścia do omawianego problemu uświadomiły zebranym, że musimy starać się opanować kryzys degradacji bioróżnorodności lub przynajmniej go zneutralizować. Omówiono także formę działalności i funkcjonowania najważniejszego projektu ochronny ekosystemów w Europie - Natura 2000. W czasie wykładu nie zabrakło pytań ze strony studentów, na które dr Jolanta Słowik chętnie udzielała odpowiedzi. Na koniec TV Zamkowa PWSZ AS przeprowadziła rozmowę z gościem, w której pojawiły się tematy dotyczące m.in. Współpracy Polski i Niemiec w ratowaniu środowiska naturalnego, czy też przekazywania wiedzy o ochronie przyrody kolejnym pokoleniom.
Źródło: Kamil Łohunko / 30minut
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej