Zbudowano go sto lat temu, teraz potrzebuje remontu. Jubileusz Domu Zdrojowego w Szczawnie Zdroju jest zaplanowany na wrzesień, a do tego czasu kierownictwo uzdrowiska chce zdobyć fundusze na gruntowny remont zabytku.
Głównym źródłem mają być środki unijne. Największa budowla Szczawna Zdroju powstała w 1909 roku jako Grand Hotel Śląski, a jej właścicielem była rodzina Hochbergów. Na tamte czasy stanowiła przykład supernowoczesnej inwestycji. W budynku zastosowano elektryczne windy, centralny odkurzacz oraz ogrzewanie, a nawet klimatyzację. Pobyt, zwłaszcza w sezonie, w jednym z ponad 300 pokoi, był towarzyską nobilitacją. Ta opinia nie dziwi, zważywszy, że zatrzymywały się tam koronowane głowy, na przykład cesarz Wilhelm II, król grecki Konstantyn I, a także lord Winston Churchill, późniejszy premier Wielkiej Brytanii. Teraz obecność błękitnej krwi może się objawić w postaci wizyty potomka rodziny Hochbergów, księcia Bolka Hochberg von Pless, ostatniego żyjącego wnuka księżnej Daisy, właścicielki zamku Książ.
- Chcielibyśmy, aby książę był obecny na uroczystym raucie, który szykujemy na wrzesień. Naszym marzeniem jest, aby można było zaprosić gości na jubileuszowe przyjęcie do ogrodu zdrojowego – mówi Beata Szczepankowska, prezes Uzdrowiska Szczawno – Jedlina SA.
Szefowa spółki ocenia, że odnowienie nie poddanego nigdy gruntownemu remontowi budynku mogłoby kosztować nawet 100 mln zł. Kwota ogromna, ale gdy weźmie się pod uwagę, że na Dolny Śląsk trafi już wkrótce ponad 250 mln funduszy unijnych z przeznaczeniem na inwestycje, robi się realna. Zwłaszcza, że wicemarszałkowi Dolnego Śląska, Piotrowi Borysowi, też zależy, aby jubileuszowe obchody pokazały najpiękniejszy zabytek uzdrowiska z jak najlepsze strony.
- Czekamy tylko na dobre projekty – tłumaczy marszałek.
Barbara Szeligowska / 30minut
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej