Ponad 100 milionów złotych otrzyma w latach 2007-2013 region wałbrzysko - świdnicki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze te zostaną przeznaczone głównie na modernizacje dróg powiatowych. Z unijnych pieniędzy skorzysta także Zamek Książ oraz Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Do tej pory na Dolnym Śląsku rozdysponowano już 70% pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wystarczyło to na dofinansowanie 40 dolnośląskich projektów inwestycyjnych o kluczowym znaczeniu do województwa. Kilka z nich to projekty z naszego regionu. Na przebudowę i modernizację III piętra Zamku Książ przeznaczonych zostało 10 milionów złotych. Modernizacja Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu kosztować będzie 9 milionów. Pozostałą część przyznanych 100 milionów złotych pochłoną inwestycje drogowe. Za prawie 6,5 miliona zmodernizowana ma być ulica Wysockiego w Wałbrzychu. Kolejne blisko 6 milionów złotych kosztować będzie naprawa i ulepszenie drogi powiatowej w centrum uzdrowiska Jedlina Zdrój, ponad 6 milionów wydane będzie na naprawę drogi powiatowej nr 3397 D w okolicach Dzikowca, ponad 14 milionów pochłonie remont dróg wokół Jeziora Bystrzyckiego i w pobliżu sztolni walimskich. Inwestycje drogowe z udziałem unijnych funduszy rozpoczną się także na drodze powiatowej nr 3396 D w Świdnicy, w okolicach kompleksu Osówka i sanktuarium w Krzeszowie. Po zakończeniu remontów i budowie nowych odcinków dróg w regionie wałbrzysko - świdnickim główne miasta regionu mają mieć połączenie drogowe z autostradą A4.
W latach 2007-2013 na inwestycje w remonty i budowę dróg na Dolnym Śląsku ma być przeznaczonych prawie 2 miliardy złotych. Już chyba wiecie dlaczego odwołaliśmy poprzedni zarząd województwa? Nie byliśmy zadowoleni ze sposobu podziału środków unijnych. Chcieliśmy, aby pieniądze te były dzielone w całym regionie i by dotyczyły nie tylko Wrocławia, ale także Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry- mówił na konferencji prasowej dotyczącej przydziału środków z Regionalnego Programu Operacyjnego poseł na Sejm RP Zbigniew Chlebowski. Jego zdaniem po wprowadzeniu przez rząd tzw. specustawy inwestycje na drogach nabiorą tempa. Ustawa ta ogranicza bowiem prawo własności i pozwala budować drogi na gruntach prywatnych mimo braku zgody właściciela terenu. Zmieniliśmy prawo, aby móc skutecznie zrealizować inwestycje- podkreśla Chlebowski. Obecnie właściciel terenu po którym ma przebiegać droga otrzymuje informacje o możliwości sprzedaży gruntu po cenie zaproponowanej przez Państwo. Może ofertę przyjąć lub się z nią nie zgodzić. Nie może jednak zablokować budowy drogi. Z ewentualnymi roszczeniami może zgłosić się do sądu. Jeżeli sąd uzna racje właściciela gruntu, Państwo dopłaci zasądzoną kwotę. Inwestycje drogowe mają być szybciej realizowane również dzięki nowemu programowi rządu. Nosi on nazwę Programu Rozbudowy Dróg Lokalnych.
W budżecie na rok 2009 zapisano na ten cel miliard złotych. Z dolnośląskiego do programu wpłynęło 160 dużych projektów. Wyniki tego naboru nie są jednak jeszcze znane.
Źródło: Acz / 30minut
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej