103 191 884,77 złotych trafi w postaci bezzwrotnych dotacji do siedemdziesięciu jeden dolnośląskich firm. Oznacza to, że ponad połowa pozytywnie ocenionych projektów inwestycyjnych otrzyma dofinansowanie. Wartość planowanych przez te firmy inwestycji wynosi ponad 257 milionów.
Firmy składały swoje wnioski w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej (DIP) w czerwcu. O dofinansowanie mogły ubiegać się małe, średnie i mikrofirmy planujące inwestycje innowacyjne. Nowe produkty, technologie, usługi, nowy sposób świadczenia usług mają zwiększyć ich konkurencyjność na europejskim rynku.
Na zatwierdzonej przez zarząd województwa liście projektów do dofinansowania najwięcej jest firm z Wrocławia i powiatu wrocławskiego – powstanie tu 21 inwestycji. W czołówce znaleźli się też przedsiębiorcy z powiatu świdnickiego – 11 z nich dostanie dotacje, i dzierżoniowskiego – tu z unijnym wsparciem realizowanych będzie 6 inwestycji, w powiecie trzebnickim 3 projekty zatwierdzono do dofinansowania. Na liście znalazły się też 3 projekty z powiatu legnickiego, po dwa z kłodzkiego i oleśnickiego i aż pięć z powiatu oławskiego. W miastach Jelenia Góra i Wałbrzych realizowane będą pojedyncze dotowane inwestycje. Najdroższy projekt złożyła firma ze Świdnicy, która ponad 11,7 miliona zł zainwestuje w innowacyjną technologię produkcji artykułów biurowych. Dostanie prawie 4 miliony dotacji. Najwyższą dotację: 4 799 700 złotych, dostanie przedsiębiorstwo z Kunic w Legnickiem, które uruchomi produkcję krzeseł ogrodowych o zwiększonej wytrzymałości. Ta firma zainwestuje w sumie 9,75 mln złotych.
Najtańszy projekt , realizowany będzie w Bogatyni – firma na zakup nowoczesnego sprzętu pomiarowego wyda nieco ponad 185 tys., z czego 83,5 tys. dostanie z unijnych środków.
Do tej pory w dwóch ogłoszonych przez DIP na inwestycje innowacyjne dla firm przeznaczono ponad 236 milionów złotych. Dobrą wiadomość dla firm, których projekty zostały pozytywnie ocenione, ale znalazły się na tzw. listach rezerwowych, ma Barbara Kaśnikowska, dyrektor DIP: - Zarząd województwa zwiększył o 10 mln euro pulę na wsparcie inwestycji przedsiębiorstw, za które odpowiada Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca. – Trwają ustalenia dotyczące sposobu podziału tej kwoty – wyjaśnia dyr. Kaśnikowska – i jest prawdopodobne, że dotacje otrzymają kolejne firmy zarówno spośród tych, które teraz znalazły się na liście rezerwowej, jak i tych, które składały swoje wnioski w pierwszej edycji konkursu, w grudniu.
(opr. sys)
www.regionalna.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej