Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca opublikowała wyniki oceny projektów złożonych jesienią przez firmy ubiegające się o dotacje do inwestycji podnoszących atrakcyjność turystyczną regionu. Już wiadomo, że pozytywną ocenę ekspertów uzyskało 129 projektów, a odrzuconych zostało 85.
Do podziału jest około 120 mln złotych, a wszyscy przedsiębiorcy, których projekty uzyskały pozytywną ocenę, ubiegają się łącznie o 235,5 mln złotych dotacji. Teraz listę ocenionych projektów zatwierdza zarząd województwa. Z wstępnych wyliczeń wynika, że ok. 44 procent projektów, które zdobyły podczas oceny najwięcej punktów, skorzysta z unijnych pieniędzy. Pozostałe znajdą się na tzw. liście rezerwowej. Mają szansę na dotację, jeśli ktoś z przedsiębiorców, którzy otrzymali więcej punktów, zrezygnuje z realizacji inwestycji, lub zarząd województwa zwiększy pulę przeznaczoną do podziału. - To jedyny konkurs w regionie o dotacje inwestycyjne dla małych i średnich firm branży turystycznej, a liczba 304 przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie, pokazuje jak bardzo tej grupie potrzeba środków – podkreśla Barbara Kaśnikowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Średnia wysokość dotacji, o jaką ubiegali się przedsiębiorcy, których wnioski zostały pozytywnie ocenione, to 1, 8 miliona złotych. Najwyższa możliwa do zdobycia dotacja mogła wynosić 4,8 miliona. Także średnia wartość całkowita planowanych przedsięwzięć: 4,5 mln złotych, pokazuje, że przedsiębiorcy branży turystycznej w regionie inwestują dość ostrożnie. - Dotacja ma charakter refinansowania części wydatków, (części – czyli do 60 proc w przypadku mikro i małych firm, do 50 proc dla firm średnich). Przedsiębiorca na etapie aplikowania musi wykazać, że ma środki na całą planowaną inwestycję – wyjaśnia tę inwestorską ostrożność dyrektor Kaśnikowska.
W powiecie wałbrzyskim rekomendację do dofinansowania otrzymało 10 projektów. Ich łączna wartość to prawie 60 milionów złotych. Jednak największe szanse na dofinansowanie ma 7 pomysłów. Są wśród nich: utworzenie hotelu „Pałac Jugowice” w Gminie Walim, uruchomienie nowoczesnego ośrodka wypoczynkowo-szkoleniowego w Jedlinie Zdroju, budowa trzygwiazdkowego hotelu „Piotr” w Boguszowie-Gorcach. Do marca 2013 roku, kiedy muszą zostać zakończone dotowane inwestycje, przybędzie w regionie hoteli, pensjonatów, SPA, bo głównie takie projekty znalazły się wśród zwycięzców tego konkursu.
Lista projektów dostępna jest na stronie www.dip.dolnyslask.pl.
(Ala) - regionalnatv.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej