Rozpoczęły się analizy kosztów i konsultacje z radnymi dotyczące możliwych oszczędności w świdnickiej oświacie. Dlaczego? Przed miastem bardzo duże wydatki na inwestycje, w tym również oświatowe, oraz ograniczony czas na pozyskiwanie funduszy unijnych.
W 2010 roku w Świdnicy realizowany będzie największy od lat pakiet inwestycyjny. W 2011 budżet miasta musi być zrównoważony w obszarze dochodów i wydatków bieżących. Niepowtarzalna szansa na przeprowadzenie termomodernizacji znaczącej liczby budynków oświatowych do 2013 roku. To wyzwania, które wymagają, by już teraz wnikliwie przyjrzeć się wszystkim wydatkom i zapoczątkować konieczne zmiany. Oświata jest największą pozycją w świdnickim budżecie. Co roku mieszkańcy dopłacają najwięcej do tego właśnie obszaru.
Propozycji zmian w oświacie jest kilka. Żadna z nich nie zostanie jednak wprowadzona bez wcześniejszej wnikliwej analizy ekonomicznej i społecznej. Stąd przygotowywane zestawienia, porównania kosztów, obrady komisji Rady Miejskiej, planowane na najbliższe tygodnie konsultacje w środowisku oświatowym. Wreszcie, po przeprowadzeniu dodatkowych analiz, o które wnioskowali świdniccy radni, w połowie lutego – szeroka debata.
Nie chcemy, by zmiany odbiły się negatywnie na poziomie kształcenia. – zapewnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. Stąd w pierwszej kolejności przyglądamy się kosztom obsługi księgowej i administracyjnej w placówkach oświatowych. Skumulowanie tych zadań w jednym miejscu z pewnością obniży wydatki na funkcjonowanie tej sfery. Chcemy również zadecydować, czy i w jaki sposób prywatyzujemy miejskie przedszkola. Proces ten z pewnością powinien być rozłożony na kilka lat i nie obejmie przedszkola integracyjnego. Chcemy, by bez znacznego wzrostu opłat dla rodziców, przedszkola zaczęły być prowadzone przez podmioty prywatne. Dbając o miejsca pracy i jakość opieki, pierwszeństwo w przejęciu placówek dalibyśmy obecnej kadrze.
Kolejna zmiana dotyczyłaby Młodzieżowego Domu Kultury. Miasto zamierza zwrócić się do ościennych gmin oraz powiatu, których dzieci i młodzież korzysta z zajęć w MDK, by proporcjonalnie uczestniczyli w kosztach funkcjonowania placówki.
Specyfika oświaty wymaga, by do ewentualnych zmian podejść szczególnie rozważnie i wziąć pod uwagę to, że proces przekształceń rozłożony będzie na kilka lat.
Istotny jest przy tym fakt, że projekt termomodernizacyjny został zakwalifikowany do dofinansowania z funduszy unijnych. Co z tego wynika? Z jednej strony w ciągu najbliższych czterech lat Świdnica dostanie na inwestycje oświatowe ponad 8,5 mln zł. Z drugiej – miasto będzie musiało również zagwarantować własne środki w wysokości 9,5 mln zł.
Staramy się o środki unijne wraz z czterema partnerami: gminą wiejską Świdnicą, Jaworem, Świebodzicami i Powiatem Świdnickim. Projekt pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej” umożliwi realizację największego w historii oświatowego pakietu inwestycyjnego. Efekt? Oszczędności na energii, ale przede wszystkim przyjazne dla ucznia warunki w Gimnazjach nr 1, 2, 3 i 4, Szkole Podstawowej nr 6 oraz Miejskim Przedszkolu Integracyjnym. – wyjaśnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
www.um.swidnica.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej