Rozpoczęły się analizy kosztów i konsultacje z radnymi dotyczące możliwych oszczędności w świdnickiej oświacie. Dlaczego? Przed miastem bardzo duże wydatki na inwestycje, w tym również oświatowe, oraz ograniczony czas na pozyskiwanie funduszy unijnych.
W 2010 roku w Świdnicy realizowany będzie największy od lat pakiet inwestycyjny. W 2011 budżet miasta musi być zrównoważony w obszarze dochodów i wydatków bieżących. Niepowtarzalna szansa na przeprowadzenie termomodernizacji znaczącej liczby budynków oświatowych do 2013 roku. To wyzwania, które wymagają, by już teraz wnikliwie przyjrzeć się wszystkim wydatkom i zapoczątkować konieczne zmiany. Oświata jest największą pozycją w świdnickim budżecie. Co roku mieszkańcy dopłacają najwięcej do tego właśnie obszaru.
Propozycji zmian w oświacie jest kilka. Żadna z nich nie zostanie jednak wprowadzona bez wcześniejszej wnikliwej analizy ekonomicznej i społecznej. Stąd przygotowywane zestawienia, porównania kosztów, obrady komisji Rady Miejskiej, planowane na najbliższe tygodnie konsultacje w środowisku oświatowym. Wreszcie, po przeprowadzeniu dodatkowych analiz, o które wnioskowali świdniccy radni, w połowie lutego – szeroka debata.
Nie chcemy, by zmiany odbiły się negatywnie na poziomie kształcenia. – zapewnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. Stąd w pierwszej kolejności przyglądamy się kosztom obsługi księgowej i administracyjnej w placówkach oświatowych. Skumulowanie tych zadań w jednym miejscu z pewnością obniży wydatki na funkcjonowanie tej sfery. Chcemy również zadecydować, czy i w jaki sposób prywatyzujemy miejskie przedszkola. Proces ten z pewnością powinien być rozłożony na kilka lat i nie obejmie przedszkola integracyjnego. Chcemy, by bez znacznego wzrostu opłat dla rodziców, przedszkola zaczęły być prowadzone przez podmioty prywatne. Dbając o miejsca pracy i jakość opieki, pierwszeństwo w przejęciu placówek dalibyśmy obecnej kadrze.
Kolejna zmiana dotyczyłaby Młodzieżowego Domu Kultury. Miasto zamierza zwrócić się do ościennych gmin oraz powiatu, których dzieci i młodzież korzysta z zajęć w MDK, by proporcjonalnie uczestniczyli w kosztach funkcjonowania placówki.
Specyfika oświaty wymaga, by do ewentualnych zmian podejść szczególnie rozważnie i wziąć pod uwagę to, że proces przekształceń rozłożony będzie na kilka lat.
Istotny jest przy tym fakt, że projekt termomodernizacyjny został zakwalifikowany do dofinansowania z funduszy unijnych. Co z tego wynika? Z jednej strony w ciągu najbliższych czterech lat Świdnica dostanie na inwestycje oświatowe ponad 8,5 mln zł. Z drugiej – miasto będzie musiało również zagwarantować własne środki w wysokości 9,5 mln zł.
Staramy się o środki unijne wraz z czterema partnerami: gminą wiejską Świdnicą, Jaworem, Świebodzicami i Powiatem Świdnickim. Projekt pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej” umożliwi realizację największego w historii oświatowego pakietu inwestycyjnego. Efekt? Oszczędności na energii, ale przede wszystkim przyjazne dla ucznia warunki w Gimnazjach nr 1, 2, 3 i 4, Szkole Podstawowej nr 6 oraz Miejskim Przedszkolu Integracyjnym. – wyjaśnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
www.um.swidnica.pl
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcejZapraszamy na bezpłatne webinarium Funduszu Regionu Wałbrzyskiego: Środki finansowe dla rozwoju Ekonomii Społecznej.
Do usłyszenia we wtorek 18 czerwca 2024 r. o godz. 12:00.
Udział w webinarium nie wymaga instalowania żadnych programów.
Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy mieć urządzenie wyposażone w kamerę i głośnik. Osoby łączące się przez telefon komórkowy w celu zapewnienia bezproblemowego przebiegu wydarzenia powinny wkleić link do pokoju przez przeglądarkę Google Chrome.
Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG" S.A. z przyjemnością zaprasza na spotkanie pn. "Projekty dla rozwoju edukacji dorosłych!", poświęconą tematyce związanej z możliwościami uzyskania wsparcia finansowego, zarówno dla Przedsiębiorców jak i ich pracowników, ale i wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji, kwalifikacji i umiejętności.
Termin: 23.05.2024r. (czwartek), godz. 14:00
Miejsce: Inkubator Przedsiębiorczości w Legnicy plac Wolności 4, Sala konferencyjna w budynku C.
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie otwartej "Razem dla demokracji. Czy Unia Europejska wspiera młodych na rynku pracy?", która odbędzie się 3 czerwca 2024r. (poniedziałek) o godz. 9:30 w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu (ul. Prądzyńskiego 39A).
Debata będzie okazją do rozmowy z ekspertami na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w Polsce oraz możliwościach ich wsparcia - Twój głos ma znaczenie!
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Pracy ,,With Eures to Europe!", które odbędą się 16 maja (czwartek) we Wrocławiu w godz. 10:00-15:00. Wstęp bezpłatny.
czytaj więcej