W całej Polsce wiele regionów jest idealnym miejscem na inwestycje, co wykorzystują zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy. Dzięki dobrej lokalizacji, dostępności komunikacyjnej czy niskim kosztom prowadzenia gospodarki, wiele firm składa swoje oferty inwestycyjne, wzbogacając tym samym rynek pracy i zmniejszając bezrobocie.
Na wybór regionu pod inwestycję wpływa wiele czynników, zazwyczaj są to wyniki analiz ekonomicznych i gospodarczych, ale również samo wrażenie, jakie sprawiają region czy aktywność ludzi nim zarządzających.
Każda gmina, która może stać się potencjalnym miejscem docelowym na tego typu inwestycje dysponuje atrakcyjnymi warunkami, do działek pod inwestycje najczęściej dobudowane są już drogi, sieci kanalizacyjne czy wodociągowe, co dodatkowo zachęca ludzi przedsiębiorczych, dysponujących kapitałem i pragnących rozszerzyć swoją działalność.
Oferty inwestycyjne obejmują praktycznie całą Polskę. W wielu miejscach, na przykład w Wałbrzychu, Katowicach czy Łodzi budowane są specjalne strefy ekonomiczne, w których bardzo szybko rozwija się gospodarka, tworzone są nowe miejsca pracy, a sama inwestycja odbywa się na specjalnych, dogodnych dla inwestora warunkach.
Decydując się na inwestycję , przedsiębiorca może liczyć na rozmaite ulgi, z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy czy kosztów nowej inwestycji, i może uzyskać pomoc nawet do 50% kosztów. Dodatkowo inwestor może liczyć na pomoc ze strony zarządu spółek zarówno na początku, jak i w trakcie trwania całego projektu. Poza tym można skorzystać z dofinansowania ze środków unijnych czy środków Funduszy Pracy.
W każdej ze specjalnych stref ekonomicznych mają swoje siedziby największe firmy, znane na całym świecie. Zaletą tego typu przedsięwzięć jest to, że na terenach, w które się inwestuje można wybudować lub wydzierżawić powierzchnię pod rożnego typu zakłady – gastronomiczne, handlowe, przemysłowe czy inne. Projekt ten przyciągnął już takie firmy jak Cersanit, Takata, Nestle, Electolux, Philips czy inne znane marki.
Każdy region wciąż dysponuje wolnymi terenami pod inwestycje, każda z nich ma korzystną lokalizację, jest daleko od zabudowań mieszkalnych, ale bogata sieć komunikacyjna pozwala być blisko wszędzie. Podstrefa Wałbrzych dysponuje powierzchnią 194, 27ha, z czego można zainwestować jeszcze w trzy działki, każda o powierzchni około 6ha. Specjalna Strefa Ekonomiczna znajduje się 7km od centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz blisko przejść granicznych, m.in. w Olsztynie, Zgorzelcu, Golińsku czy Międzylesiu. Pozostałe podstrefy, m.in. podstrefa Świdnica czy Wrocław to także idealne lokalizacje dla przyszłych inwestorów, pragnących otworzyć działalność produkcyjną, usługową czy np. biura.
Inwestowanie w tego typu przedsięwzięcie jest dogodne zarówno dla przedsiębiorcy, dzięki dogodnym warunkom stwarzanym przez spółki inwestycyjne, lokalizację czy możliwości szybkiego wzrostu gospodarczego, ale także i dla regionu, co potwierdzają tysiące osób zatrudnionych w każdej z tego typu stref.
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej