Witamy na naszym serwisie!

Fundusze unijne, dotacje z UE, środki unijne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Biuro Porad Obywatelskich w Wałbrzychu
2008-10-10 14:30

Biuro Porad Obywatelskich w Wałbrzychu udzieliło już 6 tysięcy porad mieszkańcom naszego powiatu. - Jesteśmy jedyną organizacją zajmującą się bezpłatnym poradnictwem i rzecznictwem obywatelskim na terenie regionu wałbrzyskiego - podkreśla Wanda Bielańska ze Stowarzyszenia "St.O.P." Biuro Porad Obywatelskich w Wałbrzychu zrzeszone jest w Związku Biur Porad Obywatelskich w Warszawie, na którym patronat sprawuje Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Biuro finansowane jest, nie tylko z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, ale także ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu oraz Fundacji im. Stefana Batorego. - Wychodzimy naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu na bezpłatną, bezstronną, aktualną i rzetelną poradę o przysługujących obywatelowi prawach, ciążących na nim obowiązkach i informację o instytucjach i organizacjach zajmujących się świadczeniem pomocy. Staramy się, aby udzielane przez nas porady i informacje były zrozumiałe przez każdą osobę.


Porady w BPO w Wałbrzychu udzielane są w różnych sprawach: rodzinnych (rozwody, alimenty, podziały majątku), mieszkaniowych (zadłużenia, wynajmy, zaleganie z opłatami, sprawy spadkowe itp.), świadczeń z ubezpieczenia społecznego, świadczeń socjalnych (pomoc rzeczowa i materialna, przysługujące dodatki, kryteria udzielania pomocy itp.), zatrudnienia (kodeks pracy, rodzaje zatrudnienia, prawa kobiet w ciąży itp.) i bezrobocia (doradztwo w zakresie formułowania CV, aktywne formy poszukiwania pracy itp.). Inicjatywa nasza skierowana jest do wszystkich potrzebujących informacji i porady mieszkańców Wałbrzycha i okolic, a także do organizacji pozarządowych działających na naszym terenie. Na rzecz organizacji pozarządowych udzielamy porad z zakresu zakładania stowarzyszeń i fundacji, a także spółdzielni socjalnych, czy przedsiębiorstw społecznych. Udzielamy porad dotyczących aspektów prawnych funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz źródeł finansowania tego typu działalności. Działania nasze wzmocnimy przygotowanymi poradnikami dla osób niepełnosprawnych (w tym w wersji dla niedowidzących) oraz z zakresu przemocy w rodzinie. Posiadamy też inne poradniki np. z zakresu pracy i nauki w UE, mieszkalnictwa, spadków i darowizn. Porad udzielamy bezpośrednio w BPO oraz w mobilnych punktach porad n gminach powiatu wałbrzyskiego tj. Gminie Czarny Bór, Stare Bogaczowice oraz Walim, a także w Świebodzicach (powiat świdnicki) Zgłaszają się do nas osoby z różnymi problemami, często zawiłymi, mającymi wiele wątków, często analizujemy dokumenty i informacje dostarczane nam przez naszych beneficjentów. Dlatego porada w naszym biurze trwa około godziny. Udzielamy także porad drogą mailową, telefoniczną, przez komunikatory GG i SKYPE. W wyjątkowych przypadkach nasi doradcy udzielają porad w miejscu zamieszkania danej osoby. Nadmienić należy, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na poradę obywatelską. Aby uniknąć niepotrzebnych kolejek, umawiamy się z petentami na konkretny termin. Porad i informacji udzielają profesjonalnie przygotowani doradcy BPO oraz prawnik - adwokat. Są u nas także mediatorzy, którzy bezpłatnie prowadzą mediacje. Mediatorzy są członkami Krajowego Centrum Mediacji - dodaje Wanda Bielańska.

 

 

Źródło: (RAD) / 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: