Jak skutecznie pozyskiwać środki unijne na aktywizację zawodową, budowanie społeczeństwa obywatelskiego, czy kulturę? O potencjale funduszy europejskich oraz problemach związanych z wykorzystaniem unijnych pieniędzy rozmawiano na spotkaniu, które odbyło się w wałbrzyskim biurze posła do parlamentu europejskiego Piotra Borysa.
Na konferencję rozpoczynającą cykl spotkań zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych z powiatu wałbrzyskiego.
- Pierwszy cel tych spotkań, to aby organizacje pozarządowe w regionie mogły się jeszcze bardzie specjalizować. Drugi, to taki, aby za pomocą Biura Dolnego Śląska w Brukseli nawiązać współpracę z innymi organizacjami w europie – tłumaczy Piotr Borys, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Na konferencji zostały zaprezentowane środki dostępne w 2010 roku w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Duże możliwości dają chociażby takie programy, jak „Młodzież w działaniu”, z którego Polska korzystała do tej pory w bardzo małym stopniu. Gminie Wałbrzych udało się jednak pozyskać więcej środków unijnych niż w latach ubiegłych.
- Możemy być dumni z tego, że polityka wrocławska zmieniła tory. 60 procent środków unijnych jest przeznaczona na region, a 38 procent na Wrocław. Jest to zmiana, z której korzystamy bardzo aktywnie – podkreśla Jerzy Tutaj, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Spotkania dotyczące środków unijnych odbywać będą się przez cały rok. Oprócz organizacji pozarządowych zapraszani na nie będą również przedsiębiorcy oraz samorządowcy. W roku 2011 rozpocznie się z kolei drugi cykl spotkań.
- Będą to już spotkania warsztatowe, mówiące o konkretnych projektach i środkach unijnych – dodaje Jerzy Tutaj.
Biuro Piotra Borysa zachęca również młode osoby do korzystania z 3 miesięcznych, płatnych staży w Parlamencie Europejskim. Został rozpisany również konkurs na najlepszą pracę magisterską, poruszającą problemy funkcjonowania instytucji unijnych.
Jacek Serdeczny - regionalnatv.pl
Gmina Jedlina-Zdrój realizuje projekt pn. „Nadanie nowych funkcji gospodarczych i społecznych niezagospodarowanym terenom pogórniczym poprzez budowę Letniego Parku Wodnego w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego. Umowa o dofinansowanie została podpisana 10.10.2024 roku.
czytaj więcejGmina Głuszyca oraz miasto Rokytnice v Orlických horách wspólnie realizują projekt „Nowoczesne technologie w militarnych podziemiach na pograniczu polsko-czeskim”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do upamiętnienia historii podziemi na terenie Gór Sowich z czasów II wojny światowej.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network działający przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., pragnie serdecznie zaprosić na bezpłatne szkolenia pn: "Wstęp do cyberbezpieczeństwa, podpis elektroniczny i cyfrowe usługi zaufania".
Celem szkolenia jest nauka lepszej oceny zagrożeń i stanu własnych zabezpieczeń, wprowadzenie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zrozumienie podstawowych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie. Zwiększenie cyberbezpieczeństwa w firmie lub organizacji to także minimalizacja ryzyka wycieku poufnych danych czy uszkodzenia systemów informatycznych, co bezpośrednio przekłada się na reputację firmy i jej wizerunek.
Termin szkolenia: 26.11.2024 (wtorek) godz. 09:00 - 16:00
Miejsce szkolenia: Inkubator Przedsiębiorczości ARLEG - Legnica, Plac Wolności 4
Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.
czytaj więcej